Trwa ładowanie...

Tatry. Zamknięcie szlaków od 1 marca. Nie każdy zna ten przepis

Turyści planujący wyprawę w Tatry muszą zwrócić uwagę, że od poniedziałku, 1 marca nie można wędrować po szlakach na terenie TPN po zmroku. Należy odpowiednio zaplanować wycieczkę, żeby wrócić za dnia z tras, także tych w dolinach. Z czego wynika zakaz?

Share
Szlaki w Tatrach od 1 marca zamknięte są po zmroku
Szlaki w Tatrach od 1 marca zamknięte są po zmrokuŹródło: Getty Images
d4kiwm9

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. W tym okresie w ciągu dnia panuje duży ruch na szlakach, co uniemożliwia żyjącym w Tatrach zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a miejscami dziennego odpoczynku. Wiele z nich prowadzi nocny tryb życia, więc zakaz zapewnia im konieczną ochronę przed ludźmi zakłócającymi ich spokój.

Zamknięte szlaki w Tatrach chronią turystów

Zakaz wędrowania nocą w sezonie letnim jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny.

Tatry - szlaki oblodzone, grząski śnieg

Jak czytamy w komunikacie TPN w Tatrach warunki są wciąż zimowe i na dodatek trudne.

d4kiwm9

Szlaki w niższych partiach Tatr są mocno oblodzone. Po południu, w miejscach nasłonecznionych, tworzy się breja śnieżna i błoto pośniegowe. Wybierając się w dolinki bądź na szczyty reglowe, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.

W wyższych partiach zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry, grząski i przepadający. Są tam również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał i występują oblodzenia.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

d4kiwm9

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Droga do Morskiego Oka. Turyści lekceważą trudne warunki

d4kiwm9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kiwm9
d4kiwm9