Tatry. Zamknięcie szlaków od 1 marca. Nie każdy zna ten przepis
Turyści planujący wyprawę w Tatry muszą zwrócić uwagę, że od poniedziałku, 1 marca nie można wędrować po szlakach na terenie TPN po zmroku. Należy odpowiednio zaplanować wycieczkę, żeby wrócić za dnia z tras, także tych w dolinach. Z czego wynika zakaz?
01.03.2021 10:03
Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. W tym okresie w ciągu dnia panuje duży ruch na szlakach, co uniemożliwia żyjącym w Tatrach zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a miejscami dziennego odpoczynku. Wiele z nich prowadzi nocny tryb życia, więc zakaz zapewnia im konieczną ochronę przed ludźmi zakłócającymi ich spokój.
Zamknięte szlaki w Tatrach chronią turystów
Zakaz wędrowania nocą w sezonie letnim jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny.
Tatry - szlaki oblodzone, grząski śnieg
Jak czytamy w komunikacie TPN w Tatrach warunki są wciąż zimowe i na dodatek trudne.
Szlaki w niższych partiach Tatr są mocno oblodzone. Po południu, w miejscach nasłonecznionych, tworzy się breja śnieżna i błoto pośniegowe. Wybierając się w dolinki bądź na szczyty reglowe, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.
W wyższych partiach zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry, grząski i przepadający. Są tam również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał i występują oblodzenia.
Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Źródło: TPN