Trwa ładowanie...

Tatrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poszukują wolontariuszy, którzy będą sprzątać szlaki, kierować ruchem turystycznym i edukować odwiedzających najwyższe polskie góry. W zamian za pracę oferują specjalne przywileje i zakwaterowanie.
Share
Tatrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy
Źródło: Shutterstock.com, Fot: alicja neumiler
d3ehx8j

- Poszukujemy wolontariuszy, którzy dysponują wolnym czasem w okresie od czerwca do września. Przyjmujemy osoby pełnoletnie z całej Polski, ale i z zagranicy, a niepełnoletnim proponujemy wolontariat rodzinny z opiekunem. Istnieje też możliwość zgłaszania całych grup - mówi koordynator wolontariatu w TPN, Dariusz Giś.

Wolontariusze pracują w parku w systemie rotacyjnym, zmieniając się co tydzień. Każdy wolontariusz jest na początku szkolony z zakresu swoich obowiązków.

   tpn.pl
Źródło: tpn.pl

Głównym zadaniem wolontariuszy jest sprzątanie szlaków. Oprócz tego mają kierować ruchem, edukować turystów, pouczać o niewłaściwym zachowaniu i obsługiwać ekspozycję muzealną w byłej wozowni w Kuźnicach (niedaleko wejść na wiele popularnych szlaków TPN).

d3ehx8j

- Niestety musimy pilnować turystów, bo bardzo często zdarzają się zachowania niezgodne z zasadami ochrony przyrody, np. dokarmianie zwierząt, nagminne śmiecenie, zdarzają się też kąpiele w Morskim Oku albo plażowanie na stawem, co jest absolutnie zabronione. W ubiegłym roku głośna była sprawa Rosjanina, który pływał w Morskim Oku i pochwalił się tym wyczynem na portalu społecznościowym. Został namierzony przez służby parku i obiecał, że w tym roku wróci i zapłaci mandat za swój wybryk - relacjonował Giś.

Chętni, którzy chcą zostać wolontariuszami TPN, powinni znać przebieg tatrzańskich szlaków, język angielski i przepisy obowiązujące w parku narodowym oraz być w dobrej kondycji.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę głównąŹródło: Shutterstock.com, Fot: bogumil

Każdy wolontariusz otrzymuje legitymację zwalniającą z opłat za wstęp do TPN oraz Muzeum Tatrzańskiego do końca roku, a także dostaje odzież służbową. Władze parku zapewniają także darmowe zakwaterowanie i transport lokalny. Aby zostać wolontariuszem, należy wypełnić aplikację na stronie internetowej TPN.

Akcja wolontariatu dla Tatr jest organizowana od dziesięciu lat. To wynik współpracy TPN z amerykańskim Parkiem Narodowym Gór Skalistych, w którym idea wolontariatu jest bardzo silnie zakorzeniona.

d3ehx8j

Podziel się opinią

Share
d3ehx8j
d3ehx8j