Trwa ładowanie...

Turyści muszą się spieszyć. Ceny winiet zmienią się lada moment

To już ostatni moment na kupienie elektronicznych winiet, uprawniających do przejazdów autostradami i drogami szybkiego ruchu w Czechach, w starej, niższej cenie. W piątek 1 marca br. ulegną one zmianie. Cena rocznego kuponu wzrośnie o kilkaset koron.

Zmiany wchodzą w życie od 1 marca Zmiany wchodzą w życie od 1 marca Źródło: Adobe Stock, fot: peteri
d1a3cld
d1a3cld

Turyści, którzy planują w tym roku wyjazd do Czech lub do innego kraju, ale w czasie wyprawy będą przez nie przejeżdżać, muszą się pospieszyć, aby zdążyć kupić winiety elektroniczne w starej, niższej cenie. Kierowcom opłaca się zakupienie ich jeszcze dzisiaj, nawet jeżeli posiadają winiety ważne do czerwca.

Ostatnia chwila z tańszymi winietami rocznymi

W przypadku osób, które mają winiety ważne do czerwca, oszczędność nie będzie aż tak duża, ale w kieszeniach kierowców, którym termin ważności dotychczasowych uprawnień mija za miesiąc lub trochę później, zostanie nawet 800 koron. Wszystko przez to, że od 1 marca br. ceny elektronicznych winiet ulegają zmianie. Na roczny kupon będzie trzeba wydać, w przeliczeniu na złotówki, o 130 zł więcej.

Zgodnie z obowiązującym od piątku nowym taryfikatorem roczna opłata wynosi 2300 koron, czyli prawie 400 zł. Dotychczas było to 1500 koron.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zbierają na najdroższy lek w Polsce. "Staramy się to napędzić"

d1a3cld

Nowa regulacja ma także dobre strony, bowiem tańsze staną się winiety miesięczne i dziesięciodniowe. Trzydziestodniowe uprawnienie do korzystania z autostrad i dróg szybkiego ruchu będzie niższe o 10 koron. Zamiast płacić za nie 240 koron, wydamy 230 koron. Z kolei winieta dziesięciodniowa to koszt 270 zamiast 310 koron.

Zmiany u naszych sąsiadów

Wraz ze zmianą cen dotychczas istniejących winiet Czesi wprowadzili nową, jednodniową winietę, która może przydać się szczególnie turystom, wybierającym się na jednodniowy city break do naszych sąsiadów. Za taki kupon zapłacić trzeba będzie 200 koron, czyli ok. 34 zł. Warto jednak pamiętać, że ich ważność ograniczona jest do dnia zakupu, więc owe winiety nie obowiązują przez całe 24 godziny. Co ciekawe z opłat zwolnione są samochody z napędem w pełni elektrycznym lub wodorowym, ale tylko te zarejestrowane w Czechach.

Ministerstwo Transportu zwróciło także uwagę na portale internetowe oferujące sprzedaż winiet. Są łudząco podobne do oficjalnej strony, ale doliczają ukryte opłaty. W tej sytuacji należy korzystać z adresu www.edalnice.cz. Bez dodatkowych opłat winiety można także kupić także w urzędach pocztowych oraz w sieci stacji benzynowych EuroOil.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1a3cld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a3cld