Trwa ładowanie...

Turyści omal nie zginęli w Tatrach. "W górach wszędzie czyha śmierć"

Na jednej z grup zrzeszających miłośników Tatr na Facebooku pojawiła się historia turysty, który wybrał się z partnerką w góry. Swoją przygodą postanowił podzielić się ku przestrodze. "Nikt tego nie widział. Tylko my. Nikt nie uwierzy" - czytamy w opublikowanym poście.

Tatry od strony Granatów Tatry od strony Granatów Źródło: Adobe Stock, fot: Lukasz Szczepanski
d3dpxyw
d3dpxyw

Jeden z członków grupy Tatromaniacy na Facebooku opisał swoją historię z wyprawy na Prawe Żeberko na Granatach. W górską przygodę wyruszył ze swoją partnerką, ze względu na którą zdecydował się wybrać jedną z łatwiejszych tras.

Turyści omal nie zginęli w Tatrach

Choć ich wspinaczka przebiegała niemal bezproblemowo, to turysta zwraca uwagę, że niebezpieczeństwo stanowią również sytuacje niezależne od człowieka i absolutnie nieprzewidywalne.

"Słyszymy świst. Co to? Automatycznie podnosimy głowy. Chwila ciszy i nagle wylatuje fontanna… kamieni znad krawędzi ściany. Najpierw w górę, aby po paraboli zacząć spadać w naszym kierunku. Chwytam Halinkę i krzyczę, dawaj nura pod łańcuchy, pod ścianę. W 10 sekund leżymy pod ścianą, Halina z głową wtuloną pod skałę, ja na Halinie, a obok grzmot za grzmotem" - czytamy w udostępnionym poście.

d3dpxyw

Turyści mieli wielkie szczęście

Mężczyzna relacjonuje, że niektóre kamienie miały wielkość telewizora, a ich spadaniu towarzyszył ostry zapach palonej siarki. Chwilę później po wydarzeniu nie było już nawet śladu.

"Godzina 16.10. Żadnego turysty. Nikt tego nie widział. Tylko my. Nikt nie uwierzy. Halina płacze, że mogliśmy nie żyć. Mogliśmy. Wystarczyło, że uszlibyśmy 20 metrów dalej i prawdopodobnie by nas zabiło. Mieliśmy wielkie szczęście. Ale jak to góry. Jest przygoda, jest co opowiadać" - relacjonuje turysta.

Mężczyzna zamieścił w poście również link do wideo, który jego zdaniem może zachęcić innych do wspinaczki.

W górach należy zachować rozwagę

Taternik apeluje do miłośników gór, aby zawsze nosić kaski w Tatry Wysokie. Jego zdaniem turystom w Alpach nie trzeba o tym, przypominać. W Polsce warto jednak powtarzać te słowa. "Inny wniosek? Że w górach wszędzie czyha śmierć? No to co? Akurat ta informacja nam się nie przyda. No chyba, że decydujemy się nie chodzić w góry" - podsumowuje.

d3dpxyw

Odpowiednie przygotowanie przed wyruszeniem w góry to podstawa, a szczególnie zimą. Często zapominają o tym nie tylko turyści, którzy wyruszają na szlaki, ale i ci, którzy uprawiają wspinaczkę.

- Chodzenie po górach nie jest tylko związane z kondycją czy doświadczeniem. To, że posiadamy raki i czekany to jedno, ale musimy umieć z nich korzystać - mówił w programie WP "Newsroom" Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który przypomniał, że raki muszą być w odpowiednim stanie.

Ratownicy cały czas przypominają o tym, by w góry zawsze zabierać ze sobą naładowany telefon z wgraną aplikacją RATUNEK oraz zapisanym numerem alarmowym 985. Warto zabrać również ze sobą dodatkową odzież, oświetlenie oraz zapas jedzenia i picia.

d3dpxyw

Trudna sytuacja turystyczna w Tatrach

W Tatrach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, szlaki przysypane są grubą warstwą świeżego śniegu i w większości są nieprzetarte. W wielu miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu.

Poruszanie się w warunkach zimowych - w wyższych partiach Tatr - wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu.

Tatry na ferie zimowe. Jak przygotować się do wyjścia na szlak?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj