Ukąszenie wywołuje gorączkę. W ciągu ośmiu dni następuje zgon
Wśród mieszkańców meksykańskiego stanu Kalifornia Dolna i podróżujących tam osób w ostatnich miesiącach odnotowano przypadki zachorowania na gorączkę plamistą Gór Skalistych.
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowała, że od lipca do 8 grudnia 2023 r. w Kalifornii Dolnej odnotowano pięć potwierdzonych przypadków infekcji gorączką plamistą Gór Skalistych.
Zobacz też: Rodzina bobrów zasiadła do stołu. "Pięknie"
Nieleczona gorączka plamista Gór Skalistych prowadzi do śmierci
Wszystkie z zakażonych osób przebywały lub mieszkały w miejscowości Tecate w ciągu dwóch tygodni poprzedzających zdiagnozowanie choroby.
CDC zwraca uwagę, że nieleczona gorączka często kończy się śmiercią. Trzy spośród pięciu osób zdiagnozowanych w ostatnich miesiącach zmarły. Choroba przenoszona jest przez kleszcze psie (Rhipicephalus sanguineus).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Jak poinformowano w komunikacie CDC, gorączka plamista Gór Skalistych to ciężka i szybko postępująca choroba. W ciągu pierwszych czterech dni pojawiają się następujące objawy: niska lub umiarkowana gorączka, objawy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, brzucha i mięśni, wysypka oraz obrzęk wokół oczu i zewnętrznej części dłoni.
W kolejnych dniach u zakażonych mogą pojawić się zmiany stanu psychicznego, obrzęk mózgu, zaburzenia oddychania, śpiączka, martwica bądź uszkodzenie narządów.
Na zgon w wyniku zakażenia narażone są również dzieci
Do 50 proc. zgonów w wyniku gorączki plamistej Gór Skalistych dochodzi w ciągu ośmiu dni od zakażenia. Umierają głównie osoby, które nie podjęły leczenia. CDC zwraca również uwagę, że na zgon w wyniku tej choroby narażone są również dzieci.