Trwa ładowanie...
d1lh40o
Urlop nad Bałtykiem. Turyści mogą sprawdzić prognozę falowania

Urlop nad Bałtykiem. Turyści mogą sprawdzić prognozę falowania

Już niebawem nad Bałtykiem znów pojawią się turyści z całej Polski. M.in. z myślą o nich powstała strona baltyk.imgw.pl, na której można zobaczyć prognozę falowania. "Oprócz prognoz synoptycznych, zawierających takie informacje, jak wiatr, stan morza i temperaturę, znajdziemy również prognozę falowania, czyli informacje o wysokości prognozowanej fali na morzu. Możemy sprawdzić, jak ta fala będzie się zachowywać na Zatoce Puckiej i Gdańskiej" - mówi w rozmowie z WP Agnieszka Harasimowicz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla kogo najbardziej przydatne mogą być prognozy na stronie IMGW? "Ponieważ głównie jest mowa o otwartych akwenach, więc przede wszystkim dla żeglarzy i dla armatorów kutrów rybackich. Bardzo często w sezonie letnim mamy zapytania od mieszkańców południowej części kraju, jak będzie wyglądać pogoda nad Bałtykiem, ponieważ wybierają się na ryby i chcą wiedzieć, co ich czeka" – wyjaśnia Harasimowicz.

Wiosna, ale już niebawem także latRozwiń

Transkrypcja:

Wiosna, ale już niebawem także lato, z pewnością będziemy myśleli o tym, żeby pojechać nad morze, żeby podziwiać piękne polskie morze, więcej osób będzie tam podróżować. Teraz możemy także obserwować ten Bałtyk i jego falowanie. No właśnie w jaki sposób, jak to możemy robić? Może nie tyle obserwować bezpośrednio Bałtyk i falowanie, ale możemy obserwować prognozę tego falowania. Bo rzeczywiście na naszej stronie Bałtyk.imgw.pl uruchomiliśmy parę miesięcy temu, już w takim trybie, można powiedzieć, operacyjnym, prognozę falowania dla naszego Morza Bałtyckiego. Więc możemy sobie obejrzeć - o, dziękuję ślicznie, to, co widzicie państwo na ekranie, to jest właśnie serwis Bałtyk.imgw.pl. Oprócz prognoz synoptycznych, takich zawierających elementy takie jak wiatr, stan morza, temperaturę, to w tym serwisie znajdziemy również prognozę falowania. Czyli informacje o wysokości prognozowanej fal na naszym morzu. I tal szczegółowej możemy zerknąć jak ta fala będzie zachowywała na Zatoce Pomorskiej oraz Zatoce Gdańskiej. Tak że na lato mamy taki ciekawy produkt, myślę, dla ludzi lubiących korzystać z morza, dla surferów i dla żeglarzy. To co w tej chwili prezentujemy, prezentujecie państwo na wizji, to jest właśnie prognoza wiatru, która jest aktualizowana co 6 godzin robiona przez całą dobę, przez 365 dni w roku przez synoptyka. Natomiast prognoza falowania to jest prognoza numeryczna. Dla kogo najbardziej przydatne mogą być właśnie te prognozy, które możemy znaleźć na tej stronie? Komu mogą być najbardziej pomocne? Wydaje mi się, ponieważ jest tutaj mowa głównie o otwartych akwenach, to głównie dla żeglarzy. Z myślą o żeglarzach jest robiona. Również z myślą o armatorach kutrów rybackich - bardzo często mamy w sezonie, jak się zaczyna robić trochę cieplej, mamy sporo zapytań również od mieszkańców południowej części naszego kraju, jak będzie wyglądała pogoda nad Bałtykiem, ponieważ wybierają się na ryby, na kutry i chcą wiedzieć, co ich czeka. Taka większa fala niestety skutecznie uniemożliwia im wypłynięcie w danym dniu na ryby, no bo falowanie wiadomo, troszeczkę wpływa na nasze samopoczucie. Im mniejsza fala, tym lepiej. Teraz możemy oczywiście to wszystko śledzić.
d1lh40o
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj