MiastaUrlop w polskich górach - co wybrać zamiast Zakopanego i Karpacza?

Urlop w polskich górach - co wybrać zamiast Zakopanego i Karpacza?

Urlop w polskich górach -  co wybrać zamiast Zakopanego i Karpacza?
Źródło zdjęć: © Pawel Kazmierczak - Shutterstock

Turyści, którym marzy się urlop w górach, żeby pobyć w otoczeniu przyrody i z dala od tłumów, latem zdecydowanie powinni omijać główne ośrodki u podnóża Tatr i Karkonoszy. Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba opanowane są wówczas przez turystów i trudno tam znaleźć cichy zakątek. Oto 7 miejsc, gdzie można naprawdę wypocząć w otoczeniu gór.

Turyści, którym marzy się urlop w górach, żeby pobyć w otoczeniu przyrody i z dala od tłumów, latem zdecydowanie powinni omijać główne ośrodki u podnóża Tatr i Karkonoszy. Zakopane, Karpacz czy Szklarska Poręba opanowane są wówczas przez ogromną liczbę turystów i trudno tam znaleźć cichy zakątek. Oto 7 miejsc, gdzie można naprawdę wypocząć w otoczeniu gór.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój znajduje się w dolinie Ropy, w najwyższej części Beskidu Niskiego. W okolicy znajdują się malownicze szlaki spacerowe. Na turystów czeka Dolina Łopacińskiego czy wzniesienia Wysoty. Punktem obowiązkowym jest wizyta na górze Jawor. Znajduje się na niej prawosławna cerkiew łemkowska Opieki Matki Bożej. Wysowa słynie z leczniczych wód mineralnych - bezpłatne ujęcia znajdziemy w parku zdrojowym, płatne w Pijalni Wód Mineralnych.

ik/udm

1 / 6

Wakacje w górach - Ochotnica Górna i Dolna

Obraz
© Piotr Szpakowski - Shutterstock

W dolinie rzeki Ochotnicy znajdują się dwie miejscowości, które do 1910 roku stanowiły jedną. Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna leżą u podnóży Gorców. Rozbudowana baza noclegowa oraz liczne szlaki turystyczne sprawiają, że jest to idealne miejsce na urlop. Gorczański Park Narodowy obejmuje środkową i północno-wschodnią część Gorców. Najwyższym szczytem w parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m). Podczas wędrówki w najwyższych partiach przy dobrej widoczności można podziwiać Tatry jak na dłoni.

2 / 6

Wakacje w górach - Małe Ciche

Obraz
© Licencja CC by Shalom Alechem, Wikimedia Commons

Z Gorców przenosimy się na Podhale. Małe Ciche leży na wysokości 830-860 m n.p.m., w dolinie Filipczańskiego Potoku, 5 km od Poronina i 14 km od zatłoczonego Zakopanego. Roztacza się stąd przepiękny widok na Tatry, w które zresztą Małe Ciche stanowi dobrą bazę wypadową. Należy do najpiękniej położonych miejscowości w Polsce.

3 / 6

Wakacje w górach - Brenna

Obraz
© Licencja CC by Utoplec, Wikimedia Commons

Brenna to senna miejscowość w Beskidzie Śląskim, położona na wysokości 420 m n.p.m. Przepiękne krajobrazy i rozbudowana baza noclegowa czynią z niej doskonałe miejsce na wczasy - na turystów czeka 3 tys. miejsc w kwaterach, pensjonatach i hotelach. Z Brennej wiedzie wiele szlaków turystycznych, m.in. do Schroniska PTTK na Błatniej czy Schroniska PTTK na Równicy. Poza wycieczkami w góry można się wybrać na spływ kajakowy, a wieczorem zrelaksować w kinie letnim.

4 / 6

Wakacje w górach - Muszyna

Obraz
© Licencja CC by Krzysztof Burghardt, Wikimedia Commons

Muszyna to kolejne uzdrowisko na naszej liście. Znajduje się jedynie 5 km od granicy ze Słowacją, w dolinie rzeki Poprad. Miejscowość słynie z leczniczych wód mineralnych, przyjeżdżają tu osoby z chorobami układu oddechowego i pokarmowego. W Muszynie warto zobaczyć ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego oraz podzamkowy zespół dworski. Jest także bazą wypadową do Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

5 / 6

Wakacje w górach - Żywiec

Obraz
© Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Umiejscowiony na wysokości 350 m n.p.m. Żywiec *znajduje się w pobliżu trzech pasm górskich: Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. O jego atrakcyjności decyduje także położenie nad Jeziorem Żywieckim oraz liczne zabytki. Zobaczymy tu m.in. *Pałac Habsburgów wraz z przepięknym parkiem. Przez miejscowość przebiegają ciekawe szlaki turystyczne. Latem odbywają się tu festiwale, m.in. najstarszy polski festiwal folklorystyczny "Tydzień Kultury Beskidzkiej".

6 / 6

Wakacje w górach - Polanica Zdrój

Obraz
© Licencja CC by Kroton, Wikimedia Commons

Nasze zestawienie zamyka Polanica Zdrój, położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej. Miasto może pochwalić się wieloma zabytkami, począwszy od historycznego układu z XIV-XX w. Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju - drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie. Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie.

ik/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)