Ustka
Kraj: | |
Położenie: | Północna Polska, województwo pomorskie, Wybrzeże Słowińskie, nad Morzem Bałtyckim i ujściem rzeki Słupi |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | PLN |
Ustka corocznie wygrywa w rankingach najpiękniejszych polskich plaż. To miasto chętnie odwiedzały Agnieszka Osiecka czy Irena Kwiatkowska, która ma tutaj nawet swoją ławeczkę o ciekawym kształcie przy promenadzie w Parku Uzdrowiskowym.
Ustka – historia
Najsłynniejszym ówczesnym wczasowiczem był książę Otto von Bismarck. Doprowadzono tu linię kolejową. Na początku XX wieku w Ustce specjalizowano się w leczeniu schorzeń układów oddechowego, nerwowego, krążenia, reumatyzmu, chorób żołądka czy tarczycy. W 1922 roku miastu nadano nawet nazwę urzędową Bałtyckie Uzdrowisko Ustka, co przysłużyło się do powstania wielu pensjonatów, willi, obiektów gastronomicznych. W połowie lat 30-tych Ustka otrzymała status miasta, a jej nazwę często zmieniano.
Adolf Hitler planował przekształcić Ustkę w twierdzę wojenną, najnowocześniejszy port Trzeciej Rzeszy, przypominający Gdynię. Projekt, którego ukończenie miało odbyć się w 1941 roku, nie został sfinalizowany. Przez półtora roku Niemcy zdążyli na niego jednak wydać 10 milionów marek. Zajęli Gdańsk i pomysł porzucono. Obecnie Ustka jest największym portem rybackim w naszym kraju.
Ustka – pogoda
Na plażach Ustki są wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, co doceniają zwłaszcza windsurferzy i kitesurferzy. Średnie roczne temperatury w Ustce są dość niskie, co nie zmienia faktu, że latem zdarzają się kilkutygodniowe okresy pięknej pogody bez opadów deszczu. Upały przekraczające 30°C to w czerwcu, lipcu bądź sierpniu nie rzadkość w Ustce.
Jesienią, kiedy ilość turystów spada, warto wybrać się do Ustki na długi weekend, chodzić na długie spacery po plaży i wdychać jod.
Ustka – noclegi
Gdzie nocować w Ustce?
- Ustka – domki letniskowe: noclegi od 250 złotych.
- Ustka – hotele i wille: noclegi od 150 złotych.
- Ustka – apartamenty niedaleko morza: noclegi od 300 złotych.
- Ustka – pokoje w domach gościnnych: noclegi od 100 złotych za dwuosobowy pokój.
Ustka – atrakcje
Najbardziej interesujące miejsca Ustki mogą być ukryte przez wzrokiem ciekawskich. Na terenie miasta znajdują się stary spichlerz portowy, dziewiętnastowieczne budynki szachulcowe, rybackie domostwa oraz warownia, do złudzenia przypominająca działa Wikingów. W okolicy znajdziemy Słowiński Park Narodowy, Szlak zwiniętych torów, trasę kajakarską do spływu wzdłuż Słupi, miejscowość Rowy, jezioro Gardno, a także Swołowo, zwaną stolicą Krainy w kratę.
Co warto zobaczyć w Ustce i okolicach?
- Pomnik wpatrzonej w morze Syrenki (jej pierś należy potrzeć na szczęście), usytuowany na falochronie przy wejściu do portu. Syrenka powstała dzięki datkom mieszkańców Ustki. Za obiektem znajdziemy dwa porty oraz kanał z kolorowymi kutrami rybackimi, z których rano sprzedawane są efekty połowu. W pobliżu, tuż obok wydm, leży ponad kilometrowy reprezentacyjny deptak nadmorski Ustki, otwarty w 1875 roku.
- Park Historii i Rozrywki Twierdza Ustka, kompleks pohitlerowskich bunkrów, obiekty Baterii Bluchera z podziemną galerią multimedialną, pokojami sztabowymi i sypialniami.
- Latarnię morską z czerwonej cegły z 1892 roku, obecnie jedynie o wartości turystycznej. Znajduje się ona w rejestrze zabytków i jest lokalną chlubą władz. Ma wysokość 21,5 metra, a jej światło widoczne jest na odległość niemal 30 kilometrów.
- Sztuczną rafę, chroniącą plażę przed pochłanianiem jej przez wody Bałtyku. Dzięki realizacji tego projektu plaża poszerzyła się.
- Dolinę Charlotty, niecałe 10 kilometrów na południowy-wschód. To idealne miejsce dla miłośników dzikiej przyrody, malowniczych zakątków i świeżego powietrza. Gitarzysta Carlos Santana określił ją swoim drugim domem. Jest tam także małe zoo.
- Muzeum Chleba, usytuowane przy najstarszej usteckiej piekarni, z ciekawymi zabytkami, np. XIX-wiecznym prototypem lodówki.
Ustka – plaże i uzdrowiska
Piękna, długa na cztery kilometry, piaszczysta plaża w Ustce z międzynarodowym certyfikatem jakości jest skarbem miasta, przyciągającym do niego rocznie nawet ponad pięciokrotnie więcej turystów niż jest tu mieszkańców. Okalają ją sosnowe lasy, powietrze jest bogate w jod, a wokół znajduje się szlak rowerowy.
Ustkę uznano za ekologicznie czystą i z początkiem 1988 roku przyznano jej status uzdrowiska głównie dzięki źródłom solankowym oraz obfitym złożom borowinowym. Nad podreperowaniem zdrowia kuracjusze pracują tutaj w licznych obiektach ze specjalnym przeznaczeniem oraz sanatoriach.
Ustka – lokalne potrawy
Kuchnia Pomorza to przede wszystkim ryby, ziemniaki, buraki, rzepa, a także drób i jaja.
Co zjeść i wypić w Ustce?
- Ręcznie robione krówki usteckie o rożnych smakach.
- Wędzone ryby.
- Smażonego dorsza lub flądrę, podawane z domowymi frytkami i surówką z kiszonej kapusty.
- Grillowanego lub pieczonego łososia.
- Śledzie marynowane Bismarck, serwowane z gotowanymi ziemniakami.
- Półgęsek.
- Brukwiankę, zupę z brukwi na wędzonce.
- Czerninę.
- Zupę piwną.
- Zupę śliwkową z kluskami.
- Kruche ciastka w kształcie Syrenki usteckiej.
- Czerwoną kaszkę, deser z mąką ziemniaczaną i czerwonymi owocami (truskawkami, wiśniami lub czereśniami).
- Gofra z bitą śmietaną i jagodami.
Przykładowe ceny | - Bilet do parku linowego: 25-20 zł; |
Komunikacja | Komunikacja: Są tu dwa przystanki kolejowe, a po okolicy jeżdżą autobusy (także miejskie), sezonowe oraz całoroczne |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy: 548 km, około 5 h 40 min jazdy; od Krakowa: 715 km, około 7,5 h jazdy; od Wrocławia: 462 km, około 6 h 47 min jazdy |
Lotniska | |
Noclegi |
Komentarze