Trwa ładowanie...

W Czechach rekordy zakażeń. Sąd zniósł certyfikaty covidowe

Czeski Najwyższy Sąd Administracyjny (NSS) zniósł w środę 2 lutego obowiązek okazywania certyfikatów COVID-19. Nie będą już potrzebne, by wejść do restauracji czy skorzystać z hotelu. Decyzja wejdzie w życie 9 lutego.

Czeski Najwyższy Sąd Administracyjny podjął decyzję o rezygnacji z certyfikatów covidowychCzeski Najwyższy Sąd Administracyjny podjął decyzję o rezygnacji z certyfikatów covidowychŹródło: Adobe Stock, fot: Oleksiy Mark
dqpfz7n
dqpfz7n

Po 9 lutego wszystkie osoby, które nie wykazują objawów choroby, w tym osoby niezaszczepione, będą mogły korzystać z lokali gastronomicznych i hoteli.

Czeski minister zdrowia ma jednak czas na odniesienie się do decyzji sądu. Utrzymanie obecnych przepisów, zdaniem sędziego NSS Petra Mikesza, wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego lub uznania, że każda osoba podejrzana jest o zakażanie innych.

Zdaniem sądu nie można zmusić ludzi do szczepień

Zgodnie z orzeczeniem sądu, ministerialne rozporządzenia nie mogą być konstruowane tak, by zmuszały ludzi do szczepień, które nie mają charakteru obowiązkowego. Osoby nieszczepione, chcąc żyć normalnie, nie miałyby wyboru i musiałyby się zaszczepić.

dqpfz7n

O decyzji sądu premier Petr Fiala oraz ministrowie dowiedzieli się podczas posiedzenia rządu. Fiala zapowiedział, że resort zdrowia przeanalizuje orzeczenie. Nie chciał ustosunkować się do przedstawionych przez NSS sposobów na zachowanie przepisów w mocy.

Premier powiedział, że akty prawne związane ze zwalczaniem pandemii są odziedziczone po poprzednim gabinecie Andreja Babisza. Podkreślił, że m.in. dlatego Izba Poselska zajmuje się obecnie nowelizacją ustawy pandemicznej.

Posłowie chcą przedłużyć obowiązywanie ustawy pandemicznej

W ostatnim czasie posłowie debatują nad rządowym projektem, który ma przedłużyć obowiązywanie ustawy z końca lutego br. na koniec listopada br. Zdaniem resortu zdrowia nowelizacja uwzględniła kilka wcześniejszych decyzji sądów, znoszących niektóre restrykcje.

Daje także możliwość wydawania rozporządzeń związanych z ochroną zdrowia przez Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wprowadza ponadto elektroniczny sposób informowania o obowiązku kwarantanny i izolacji.

dqpfz7n

Minister zdrowia Vlastimil Valek zapowiedział w obronie nowelizacji ustawy, że najpoważniejsze restrykcje związane z pandemią, będą mogły być znoszone od marca br. Przewiduje on, że liczba zakażonych i chorych będzie nadal rosła w ciągu najbliższych dwóch tygodni, co jest zgodne z prognozami ekspertów.

W Czechach rekord zakażeń koronawirusem

W Czechach laboratoria stwierdziły we wtorek 1 lutego rekordową liczbę pozytywnych testów – 57 195. Dodatkowo zdiagnozowano blisko 10 tys. ponownych zakażeń, które w Czechach ujmowane są w osobnych statystykach. W środę liczba zakażeń wynosiła ponad 43 tys. Valek pokreślił, że jednocześnie nie dochodzi do przeciążenia służby zdrowia.

dqpfz7n

Projekt wzbudza sprzeciw opozycji. Posłowie partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) zapowiedzieli, że nie dopuszczą do uchwalenia nowelizacji ustawy. W Izbie stosują obstrukcje poprzez długie przemowy, zgłaszając poprawki do porządku obrad, jak i do samej nowelizacji. Skutecznie przedłużają prace, które zaczęły się o godz. 10. we wtorek. Ich głównym zarzutem jest ignorowanie w noweli praw i wolności osobistych.

Prawdziwe czeskie knedliki drożdżowe. Szef kuchni zdradził swój przepis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqpfz7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpfz7n