Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Czy turyści z zagranicy będą mogli przyjechać do Polski?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czy będziemy mogli w tym roku wyjechać na wakacje za granicę. Często pojawia się też pytanie, czy turyści z zagranicy będą mogli przyjechać do Polski? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedno jest pewne. Polacy w tym roku spędzą wakacje głównie w kraju
Jedno jest pewne. Polacy w tym roku spędzą wakacje głównie w kraju (Shutterstock)

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. Polskę odwiedziło 16,27 mln turystów z zagranicy. W tym roku ze względu na epidemię i czasowe zamknięcie granic dla cudzoziemców, możemy pomarzyć o takiej liczbie.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski został zapytany na antenie radia RMF FM o to, czy w czasie tegorocznych wakacji do Polski będą mogli przyjeżdżać turyści z zagranicy. - Trudno teraz przesądzać, czy turyści z zagranicy odwiedzą Polskę w wakacje – powiedział Szumowski. - Decyzja o ruchu turystycznym jest poważna, może wiązać się ze znacznym wzrostem zachorowań.

Otwierają granice

Otwarcie granic mogłoby się wiązać z dodatkowymi dochodami dla różnych branż, m.in. hotelarskiej czy gastronomicznej.

Slot

Pierwsze próby otwarcia na zagranicę podejmują już niektóre kraje w Europie. Dzisiaj, 15 maja Litwa, Łotwa i Estonia otworzyły swoje granice tworząc tzw. wolną strefę dla podróżnych. W ten sposób zlikwidowane zostały ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy tymi trzema krajami. Granice z Austrią i Słowacją planują w czerwcu otworzyć Czechy.

Jest więc szansa, że Polska pójdzie tym tropem i też otworzy się na sąsiadów. W rozmowie z RMF FM Minister Szumowski nie odpowiedział, kiedy konkretnie granice mogłyby być otwarte.

- Nie potrafię dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie, dlatego że granice otwieramy najpóźniej, (…) w czwartym etapie odmrażania, kiedy będziemy mieli dane, że nie ma nowych ognisk za granicą, w krajach sąsiednich – powiedział Łukasz Szumowski. - W tej chwili już przywróciliśmy mały ruch transgraniczny, ale o tym dużym ruchu turystycznym to jest dosyć poważna decyzja, która może spowodować istotne wzrosty zachorowań.

Slot

Źródło: PAP/RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wakacje to stan umysłu

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot