Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Polacy mogą polecieć na Cypr bez testu na koronawirusa

Polska nie jest już uważana przez władze Cypru za kraj podwyższonego ryzyka epidemicznego. Pojawiła się na liście państw A, co oznacza, że nasi rodacy, którzy chcą spędzić wczasy na Cyprze, nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa.

Share
Ajia Napa jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast na CyprzeAjia Napa jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast na CyprzeŹródło: Getty Images
d2l7d92

Do tej pory turyści przylatujący z Polski na Cypr musieli okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. To był warunek konieczny do wpuszczenia nas na pokład samolotu i przekroczenia granicy Cypru Południowego. Jednak przepisy zmieniły się na naszą korzyść.

Od 6 lipca Polacy, którzy będą chcieli spędzić wczasy na Cyprze, nie muszą wykonywać wcześniej badań – nawet jeśli zdecydują się na urlop last minute. To ważna informacja, ponieważ do tej pory trzeba było wykonać badania co najmniej 72 godziny przed planowanym przekroczeniem granicy.

Czy to oznacza, że można po prostu spakować się i zwyczajnie udać się na wakacje na tę niewielką wyspę na Morzu Śródziemnym? Niekoniecznie. Zanim przekroczymy granicę z Cyprem, 24 godziny przed wylotem trzeba wypełnić formularz Cyprus Flight Pass, zawierający m.in. pytania na temat podróży odbytych w ciągu 14 dni przed wjazdem na Cypr, stanu zdrowia i świadomych kontaktów z chorymi na Covid-19 oraz oświadczenie, że podróżuje się na własną odpowiedzialność. Musimy podpisać się pod zapisem, że w wypadku zarażenia nie będziemy wysuwać roszczeń wobec Cypru i usługodawców.

d2l7d92

Formularz wypełniamy przez internet na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Jest on również dostępne w punktach odprawy na lotniskach.

Cypr Getty Images
CyprŹródło: Getty Images

Cypr – co z kwarantanną?

Po przyjeździe na Cypr nie mamy obowiązku przechodzenia kwarantanny. Podobnie po powrocie do Polski. Nie oznacza to, że nie możemy zostać sprawdzeni. Na lotniskach w Larnace i Pafos są przeprowadzane wyrywkowe kontrole, które polegają na zrobieniu bezpłatnych testów na obecność koronawirusa. W przypadku, gdy zostaniemy wytypowani, służby poproszę nas o pozostanie na terenie lotniska na dodatkowe 1,5 godziny.

d2l7d92

Należy pamiętać, że przed wyjazdem i po przylocie na wyspę możemy mieć zmierzoną temperaturę na lotnisku. Podróżni są zobowiązani, aby podczas lotu mieć na twarzy maseczkę zasłaniającą nos i usta.

Mimo że hotele i restauracje są otwarte na Cyprze, trzeba pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Jedną z kluczowych kwestii jest zachowanie odstępów 2 m od innych osób, a jeśli nie jest to możliwe - noszenie maseczki ochronnej.

Cypr Północny – test na koronawirusa nadal jest wymagany

Zwiększenie swobody podróżowania dotyczy wyjazdów na Cypr Południowy, inaczej wygląda sytuacja w przypadku Cypru Północnego. Tutaj zrobienie testów przed podróżą nadal jest wymagane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jak wyglądają wakacje w epidemii? Dobre wieści dla turystów

d2l7d92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l7d92
d2l7d92