Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. W internecie kwitnie handel bonami turystycznymi. Grożą za to kary

Bony turystyczne dostępne są od 1 sierpnia. ZUS i POT ostrzegają przed oszustami, którzy sprzedają je w internecie. Można nimi opłacić usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. Warto wiedzieć, że mogą z nich skorzystać tylko osoby do tego uprawnione.

 ZUS I POT ostrzegają przed oszustami ZUS I POT ostrzegają przed oszustami Źródło: East News
d2qgndb

W internecie krążą już od kilku dni oferty bonów, które można kupić za gotówkę. ZUS przypomina, że bon jest dokumentem elektronicznym. Znajduje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i ma unikalny 16-cyfrowy numer. Wiadomo z niego m.in. jaka jest kwota świadczenia, komu i na jakie dzieci przysługuje oraz jaka jest łączna kwota przyznanych bonów.

Jak podaje portal "Rmf24", powołując się na agencję "PAP", art. 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym mówi o tym, że "nie podlega on wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany". Nie może być zatem wystawiany na sprzedaż. Za podejmowanie takich działań grozi odpowiedzialność karna.

d2qgndb

W sieci pojawiają się oferty sprzedaży bonów turystycznych

Nie brakuje jednak śmiałków, którzy próbują sprzedać w sieci bony turystyczne. Oferty sprzedaży pojawiają się na portalach ogłoszeniowych oraz forach internetowych. Można znaleźć vouchery za 300, 400 a nawet 500 zł.

- Na portalach ogłoszeniowych można zaobserwować próby sprzedaży Bonu Turystycznego. Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny (nawet do jednego miliona złotych), karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3. Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze - tłumaczy Adam Ziębicki, prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy na łamach portalu "Rmf24".

Kod mógł być już zrealizowany

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, że sam 16 cyfrowy kod nie wystarczy, by zrealizować transakcję bonem turystycznym. Trzeba ją także potwierdzić czterocyfrowym pinem, który otrzymamy na nr telefonu, który został podany podczas aktywacji bonu. Kupując bon w internecie nie mamy pewności, czy dany kod nie został już zrealizowany.

Bon turystyczny - dla kogo?

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko w rodzinie. Także te, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

d2qgndb

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r.


Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr tel. 22 11 22 111.

Źródło: "Rmf24.pl"

Bon turystyczny trochę za późno. "Powinien być 2-3 tygodnie wcześniej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qgndb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qgndb