Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Kąpieliska na Pomorzu zamknięte z powodu sinic

We wtorek w południe na prawie wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadają się do kąpieli. Wyjątkiem jest Mikoszewo (powiat nowodworski), gdzie doszło do zakwitu sinic. Nie można też kąpać się w dwóch jeziorach na Kaszubach.

Mapa kąpielisk na stronie GISMapa kąpielisk na stronie GIS
d3vssin
d3vssin

Od sinic woda jest zanieczyszczona na kąpielisku w Mikoszewie, które znajduje się przy Ośrodku Wypoczynkowym "Formacyjnym".

Nieprzydatna do kąpieli jest także woda na dwóch kąpieliskach nad pomorskimi jeziorami. Turyści nie wykąpią się obecnie w Stężycy nad jeziorem Raduńskie Górne oraz w miejscowości Stawiska nad jeziorem Zakrzewie. W pierwszym miejscu doszło do zakwitu sinic, a w drugim stwierdzono bakterie enterokoki, zwane paciorkowcem kałowym.

Sinice w wodzie

Zakaz wchodzenia do wody w przypadku zanieczyszczenia wody to standardowa procedura. Kontakt z nią może spowodować liczne dolegliwości, m.in. wysypkę lub zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić także: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

d3vssin

Cyjanobakterie, czyli sinice zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. O tej porze roku są normą w zbiornikach wodnych. Zaczynają kwitnąć w akwenach wodnych wówczas, gdy robi się ciepło.

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się ich zakwitów, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 st. C, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr i brak opadów.

Gdzie są sinice?

Mapka z informacjami na temat stanu wody w kąpieliskach w całej Polsce znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. Jest codziennie aktualizowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Różnorodna Sycylia na wakacje. Aktywny wulkan, błękitne morze, nietypowe jedzenie

d3vssin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vssin