Wakacje w Polsce. Poznaj ofertę turystyczną swojego kraju

Polacy lubią podróżować, kochają długie weekendy. Coraz częściej na cel swoich podróży wybierają Polskę. Nic w tym dziwnego. Kraj, w którym mieszkamy jest bogaty w ofertę turystyczną. Potrafi zauroczyć swoim pięknem i zafascynować kulturą.

Wakacje w Polsce. Poznaj ofertę turystyczną swojego kraju
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Monika Sikorska

16.03.2018 | aktual.: 27.07.2020 09:26

Dlaczego Polska?

Polacy lubią podróżować, kochają długie weekendy. Coraz częściej na cel swoich podróży wybierają Polskę. Nic w tym dziwnego. Kraj, w którym mieszkamy jest bogaty w ofertę turystyczną. Potrafi zauroczyć swoim pięknem i zafascynować kulturą. W Polsce znajduje się 15 obiektów UNESCO, prawie 1000 muzeów, 23 parki narodowe, blisko 150 parków krajobrazowych i tysiące kilometrów szlaków turystycznych. Jak z tego bogactwa wybrać atrakcje, które będę dopasowane do naszych potrzeb i zainteresowań? Z pomocą spieszy Polska Organizacja Turystyczna, która przyznaje od 2003 roku prestiżowe certyfikaty dla najlepszych, najciekawszych miejsc i atrakcji w Polsce.

- Polska ma duży turystyczny potencjał. Różnorodność krajobrazu i położenie sprawiają, że jesteśmy atrakcyjni dla Polaków ale także dla obcokrajowców. Mamy wizerunek kraju przyjaznego i bezpiecznego. Mniej więcej od dwóch lat obserwujemy wzrost zainteresowania turystyczną ofertą krajową. Polska po prostu staje się modna - podkreśla Dariusz Rogowski wiceminister ds. turystyki w MSiT.

- Polska to piękny kraj, w którym każdy z nas znajdzie miejsce dla siebie. Dlatego cieszy mnie fakt, że rodacy coraz częściej wybierają turystyczną ofertę kraju nad Wisłą. Do tego pozytywnego trendu przyczyniają się także akcje promocyjne, jak choćby "Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny" – mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Obraz
© POT

Co warto zobaczyć?

Dziś w modzie są już nie tylko popularne wakacje nad morzem. Coraz częściej cenimy sobie spokój i ciszę. To także ma swoje odzwierciedlenie w przyznawanych przez POT certyfikatach. Wśród nich możemy znaleźć Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy pod Kołobrzegiem, zachwycające różnorodnością 28 ogrodów i największym na świecie labiryntem grabowym. Ciekawą propozycją zwiedzania jest jednodniowa wycieczka wodami rzeki San. Podróż rozpoczyna się od spływu kajakowego, a kończy rejsem po Zalewie Solińskim. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie największych w Polsce ruin klasztoru *Karmelitów Bosych *.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Na rodzinny wypoczynek polecamy Galiny na Mazurach. To pięknie odrestaurowany majątek ziemski z Pałacem z XVI wieku i XIX-wiecznym Folwarkiem. Do dyspozycji gości jest 350 ha terenu, jazda konna, korty tenisowe i przejazdy bryczkami. Galiny to także Hotel Przyjazny Rodzinie z licznymi atrakcjami dla najmłodszych. Zostając z naturą za pan brat przenosimy się w okolice Łodzi. Zoo Safari Borysew to propozycja dla miłośników zwierząt egzotycznych. Tutaj swoje królestwo ma Król Sahim – pierwszy biały lew w Polsce. Towarzyszą mu m.in. białe tygrysy, białe wilki, jedyne w kraju afrykańskie bawoły a także lamy i alpaki.

Obraz
© POT

Certyfikatem POT w 2017 roku wyróżniona została także Zamojska Twierdza Atrakcji. To pierwszy z przynajmniej dwóch powodów, dla których warto wybrać się do Zamościa. Drugi? Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Certyfikowane zamojskie fortyfikacje stały się wspaniałą atrakcją dla odwiedzających miasto turystów. Organizowane są tu liczne wystawy, projekcje oraz zdobywające coraz większą popularność rekonstrukcje historyczne. Dla pasjonatów średniowiecznej historii ważnym punktem na mapie będzie Zamek Królewski w Chęcinach. Przekraczając jego bramę przenosimy się w czasie. Załoga wita gości w historycznych strojach, w tle słychać chrzęst mieczy i głośny rumor.

Rekomendowane przez turystów

Poza miejscami certyfikowanymi przez ekspertów, swoje wyróżnienie przyznają też sami turyści. Jednym z najpopularniejszych według nich miejsc jest Zamek Książęcy Niemodlin. To on zdobył najwięcej głosów i otrzymał Certyfikat Internautów. Wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I i od 700 lat czuwa nad ziemiami opolskimi. Magia okolicy inspiruje historyków, ale i artystów. Jan Jakub Kolski zrealizował tu swój słynny film Jasminum.

Bogatą ofertę turystyczną posiadają także największe polskie miasta. Deszczową porą, dla pasjonatów fizyki, chemii czy kosmosu, polecamy jeden z największych w Europie interaktywnych ośrodków edukacji naukowej - Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Zainteresowani historią współczesną powinni, obowiązkowo, wybrać się Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Obraz
© POT

Tak jak symbolem północnej Polski są stocznie, tak na południu krajobraz wypełniają szyby górnicze. W Muzeum Górnictwa Węglowego - Kopalnia Guido w Zabrzu turyści zjeżdżają szolą (windą górniczą) na głębokość 170 lub 320 m., gdzie poznają historię rozwoju górnictwa, pracę maszyn górniczych oraz kult św. Barbary.

Po ciężkiej szychcie czas na Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. W tym wyjątkowym miejscu dowiemy się m.in., kto był największym brudasem w dziejach a także zobaczymy najróżniejsze maszyny piorące od epokowej tary po super nowoczesny wynalazek PRL- u – Franię.

Toruń zaś przyciągnie nas nie tylko pięknem starówki, ale także zapachem świeżych pierników. To tu znajduje się unikatowe i magiczne Żywe Muzeum Piernika nagrodzone Złotym Certyfikatem POT. Przekroczenie bram muzeum gwarantuje podróż w czasie. Goście otoczeni staropolskimi legendami i zapachami sami stają się czeladnikami i pod okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej, własnoręcznie przygotują ciasto.

Obraz
© POT

Samodzielnie wypieczone specjały można zabrać ze sobą na pyszną pamiątkę. A to szczególnie cenne, bo jak wiadomo każdą podróż przeżywamy trzy razy. Pierwszą, na etapie planowania, drugą faktyczną, trzecią we wspomnieniach… I szczególnie w tej ostatniej fazie ważne jest by czuć i smakować podróży jak najdłużej.

Źródło: POT

podróżeturystykaunesco
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)