W PodróżyWąż z dwiema głowami. Natrafiono na niego w Iraku

Wąż z dwiema głowami. Natrafiono na niego w Iraku

W północno-wschodniej części Iraku natrafiono na dwugłowego zaskrońca rybołowa. Węża zauważył miejscowy rolnik, który początkowo myślał, że myli go wzrok. Okazuje się, że w przyrodzie względnie często występują tego typu okazy.

Dwugłowy wąż - zdjęcie ilustracyjne
Dwugłowy wąż - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images
Wojciech Gojke

24.05.2021 11:32

W pobliżu miasta Sajjid Sadik, położonego w muhafazie As-Sulajmanijja w Iraku, niedaleko granicy z Iranem, jeden z rolników poinformował lokalne służby o natrafieniu na dwugłowego węża. Szybko się okazało, że to niejadowity zaskroniec rybołowy.

"Zobaczyłem coś wyjątkowego, coś z dwiema głowami"

- W czwartek, jak każdego innego dnia, byłem zajęty podlewaniem moich drzewek granatu. I wtedy przez przypadek zobaczyłem coś wyjątkowego, coś z dwiema głowami - powiedział Mohammad Mahmood w rozmowie z mediami. Dodał, że wąż znajdował się wewnątrz kałuży.

Zanim mężczyzna zgłosił znalezienie zaskrońca, przyniósł go do domu, aby się nim zaopiekować. Jednak aktualnie okazem zajmuje się centrum weterynaryjne, które dokładnie go zbadało. Jak przekazuje TVN Meteo, dwugłowy zaskroniec rybołów (Natrix tessellata) mierzy 21 cm i waży 80 gramów.

Dwugłowe węże – przychodzą na świat częściej niż się wielu wydaje

Okazuje się, że aż jeden na 100 tys. węży wykluwa się z dwiema głowami. Zazwyczaj żyją one od 6 miesięcy do 17 lat. Jednak z powodu dwóch głów ich szanse na przeżycie są niewielkie, dlatego tak rzadko natrafia się na tego typu okazy.

Dwugłowy wąż - zdjęcie ilustracyjne
Dwugłowy wąż - zdjęcie ilustracyjne© Getty Images

Obecność dodatkowej głowy jest wynikiem bicefalii, czyli rzadkiej nieprawidłowości pojawiającej się podczas embrionalnej fazy rozwoju, gdy bliźniaki jednojajowe nie są w stanie się rozdzielić. Stan ten występuje u wszystkich gatunków zwierząt.

Źródło: TVN Meteo

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)