Trwa ładowanie...

Wczasy w Kołobrzegu. Najważniejsze atrakcje miasta

Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem Pomorza, a oprócz tego popularnym wakacyjnym kurortem. Każdego roku przyjeżdżają tu wczasowicze, których urzeka malownicza lokalizacja oraz niebanalne atrakcje miasta. Jak więc można spędzić wakacje w Kołobrzegu?

Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód Źródło: Wikimedia Commons, fot: Olek Remesz
d11out5
d11out5

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast na polskim Wybrzeżu. Już we wczesnym średniowieczu pozyskiwano tu "białe złoto". Warzelnictwo soli oraz handel podniosły rangę Kołobrzegu na tyle, że został włączony do Hanzy. Jego rozwój zahamowały XVII-wieczne wojny, które przetoczyły się przez Pomorze, i decyzja o przekształceniu miasta w niezdobytą twierdzę. Jej pozostałości stanowią dzisiaj jedną z kołobrzeskich atrakcji.

Wiele zmienił XIX wiek i odkrycie złóż solanki, które zapewniły Kołobrzegowi status uzdrowiska. Cieszy się nim do dzisiaj.

Kołobrzeg - jeden z najważniejszych letnich kurortów

- Kołobrzeg co roku wymieniany jest w rankingach najpopularniejszych miast polskiego Wybrzeża. Również teraz znalazł się na liście dziesięciu miast, w których Polacy najczęściej rezerwowali wakacje. Wpływ na to miała renoma Kołobrzegu jako miejsca, gdzie można znaleźć zarówno wygodny nocleg, jak i ciekawe urlopowe atrakcje - mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl.

Dworzec kolejowy w Kołobrzegu
Dworzec kolejowy w Kołobrzegu Fot: Junx

Na postrzeganie Kołobrzegu jako najważniejszego polskiego kurortu wpływ miała oczywiście plaża, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Znajdują się tam najczystsze kąpieliska, strzeżone przez ratowników. Właściwie co roku powiewa nad nimi błękitna flaga – jest to prestiżowe międzynarodowe oznaczenie, które otrzymują najlepiej przygotowane plaże.

d11out5

Przy głównym kąpielisku, niedaleko latarni morskiej, na końcu promenady spacerowej, znajduje się molo. Betonowa konstrukcja powstała w 1971 roku w miejscu starszej, drewnianej. Jej długość wynosi ponad 200 m, co czyni ją najdłuższym żelbetonowym obiektem w Polsce. Jest to świetne miejsce na spacer oraz wieczorne wyjście.

Atrakcje Kołobrzegu. Co warto zobaczyć?

W mieście jest kilka obowiązkowych punktów, które musi “zaliczyć” każdy turysta. Jednym z nich jest spacer promenadą, prowadzącą do portu, skąd można wypłynąć na rejs po Bałtyku. Tuż obok wznosi się kolejna charakterystyczna budowla – latarnia morska.

Pierwszą latarnię morską wybudowano w 1666 roku, jednak obiekt z prawdziwego zdarzenia powstał dwa stulecia później. Podczas drugiej wojny światowej latarnia została zniszczona, odbudowano ją niemal natychmiast, bo w 1945 roku. Teraz jest udostępniona dla zwiedzających - na jej szczycie stworzono taras widokowy, natomiast w podziemiach znalazło się miejsce dla prywatnego Muzeum Minerałów.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem i latarnia morska w Kołobrzegu Wikimedia Commons
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem i latarnia morska w KołobrzeguŹródło: Wikimedia Commons, fot: Kapitel

Trudno też nie wspomnieć o jednym z najważniejszych zabytków miasta, jakim jest XIII-wieczna Katedra Mariacka. To przykład niemieckiego gotyku ceglanego, charakteryzującego się monumentalnością i strzelistością budowli. Na jej wieży znajduje się kolejny taras widokowy, na który prowadzi dokładnie 216 stopni.

d11out5

Turyści powinni także znaleźć czas na wizytę w Marinie Solnej. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów na Wybrzeżu, który pełni przede wszystkim funkcję portu jachtowego – ale nie tylko. Można tu zobaczyć na przykład pozostałości dawnej twierdzy, czyli Redutę Morast wraz z Fortem Ujście. Służyły obronie portu oraz ujścia Parsęty. Inne ocalałe forty i szańce zostały oznaczone na Miejskim Szlaku Fortyfikacji.

Ale to nie koniec atrakcji dla osób zainteresowanych militariami – bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Oręża Polskiego, w którym można zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie już z czasów średniowiecza i późniejszych. Oddział tej placówki stanowi Skansen Morski, kolejne miejsce, gdzie dobrze się wybrać.

d11out5

- Miasto jest zadbane i ma dużo zieleni, co teraz jest rzadkością. Do tego fajne ścieżki rowerowe i sporo atrakcji do zobaczenia. Szerokie plaże. Spędziłam tam ubiegłoroczny urlop i na pewno jeszcze wrócę, bo mam lekki niedosyt - mówi Ela z Poznania.

Kanał Drzewny - ujęcie z mostu ulicy Edmunda Łopuskiego w Kołobrzegu
Kanał Drzewny - ujęcie z mostu ulicy Edmunda Łopuskiego w KołobrzeguFot: JDavid

Kołobrzeskie Mariany

Kołobrzeg został niedawno opanowany przez Mariany, czyli rzeźby z brązu wzorowane na wrocławskich krasnalach. Rodzina mew pojawiła się w mieście w 2019 roku – wtedy przy deptaku ustawiono pierwszą figurkę. Teraz można je spotkać w wielu innych lokalizacjach.

d11out5

Ich wykonawcą jest rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, natomiast projekty wykonał grafik Dariusz Jakubowski. Jemu również zawdzięczamy określenie “Marian”, bowiem na pytanie jak nazywa się samiec mewy, udzielił właśnie takiej odpowiedzi.

Uzdrowisko Kołobrzeg

Spędzając wakacje w Kołobrzegu, turyści mimowolnie korzystają z jego walorów uzdrowiskowych. Wystarczy wziąć głęboki oddech, napełniając płuca powietrzem przesyconym jodem. W odpowiednich warunkach, głównie podczas wietrznych dni, wytwarza się aerozol morski. Natomiast głównym bogactwem Kołobrzegu jest borowina i solanka.

W mieście prężnie działają sanatoria, zakłady przyrodo-lecznicze oraz obiekty szpitalno-uzdrowiskowe z kilkoma tysiącami miejsc.

Gdzie w tym roku Polacy pojadą na wakacje? Najnowsze dane nie pozostawiają wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11out5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11out5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj