Większość turystów robi ten błąd. Co oznaczają kolory szlaków w górach?
Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z wędrówkami po polskich górach, często zastanawiają się, skąd właściwie wzięły się kolorowe oznaczenia szlaków turystycznych i co one oznaczają. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kolory szlaków informują o trudności poszczególnych tras lub o zagrożeniach, jakie na nich czyhają. Nic bardziej mylnego.
Przed wyruszeniem w góry nie należy zapominać o właściwym przygotowaniu się do każdej wyprawy, w tym zapoznaniu się z dostępnymi w okolicy szlakami turystycznymi.
I tu osoby, które po raz pierwszy planują wyprawę w górskie regiony, spotyka nie lada niespodzianka. Szlaki turystyczne są oznaczone różnymi kolorami. Ich znajomość oraz wiedza, co tak naprawdę oznaczają, to klucz do udanej, bezpiecznej i przebiegającej zgodnie z planem wyprawy.
Polskie szlaki turystyczne. Kiedy powstały i jaką pełnią funkcję?
Znaczenie kolorów szlaków turystycznych warto poznać, tym bardziej, że wielu turystów nieprawidłowo je interpretuje, myląc górskie trasy piesze i rowerowe z oznaczeniami typowymi dla tras narciarskich, gdzie kolor przekłada się na poziom trudności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Pierwsze szlaki turystyczne zostały wyznaczone z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego jeszcze pod koniec XIX w. Do czasów ich powstania pierwsi turyści byli zdani sami na siebie – musieli we własnym zakresie wyznaczyć trasę, a także liczyć się z problemami i niedogodnościami w trakcie jej pokonywania. Wędrowanie po górach było więc znacznie trudniejsze oraz obarczone sporym ryzykiem. Pojawienie się oficjalnych znakowanych szlaków turystycznych znacząco ułatwiło wędrowanie po górach, a także przyczyniło się do rozwoju turystyki.
Czytaj także: Skandaliczne zdjęcia z Tatr. Byli zanurzeni po szyję
Obecnie, w Polsce funkcjonuje ponad 63 tysiące tras turystycznych. Wśród nich są zarówno szlaki piesze i rowerowe, jak i trasy konne i kajakowe. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie turystom odnalezienie właściwej drogi z punktu A do B i dotarcia do konkretnych, popularnych w danej okolicy atrakcji turystycznych. Szlaki turystyczne pełnią także bardzo istotną rolę w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, często będąc jedyną dopuszczalną ścieżką poruszania się po ich terenie.
Kolory szlaków turystycznych w polskich górach. Co oznaczają?
Szlaki turystyczne mają pięć kolorów, które bynajmniej nie informują turystów o poziomie trudności danej trasy. Zamiast tego, szlak czerwony oznacza szlak najważniejszy i najbardziej atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Doskonałym przykładem takiej trasy jest Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego, który biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Cała trasa liczy sobie blisko 500 km.
Czytaj także: Podsumowali sezon wakacyjny. Górale są jednomyślni
Niebieski szlak oznacza z kolei trasę dalekobieżną. Tym kolorem oznaczone są zazwyczaj długie szlaki turystyczne, które prowadzą przez ciekawe i atrakcyjne pod względem widokowym tereny. Jest to drugi pod względem atrakcyjności, zaraz po czerwonym, kolor szlaku turystycznego.
Szlak oznaczony kolorem zielonym oznacza krótszą trasę, która prowadzi do charakterystycznego, wartego odwiedzenia miejsca w danej okolicy. Żółty szlak to natomiast tzw. szlak łącznikowy, którym można dojść do innej trasy lub do konkretnego punktu na mapie. Podobną funkcję pełni szlak czarny, który również jest szlakiem łącznikowym, jednak krótszym od szlaku żółtego.