Wieliczka – najczęściej odwiedzana kopalnia na świecie
Wieliczka to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Z roku na rok padają w niej rekordy frekwencji. Tylko w 2015 r. zabytkową kopalnię soli odwiedziła rekordowa liczba 1,4 mln osób. W sumie wielicką kopalnię obejrzeli obywatele blisko 200 krajów. Wynik jednoznacznie wskazuje, że Wieliczka to najczęściej odwiedzana kopalnia na świecie. Zobacz, jakie atuty sprawiły, że miejsce to zainteresowało tak wielką rzeszę osób.
Wieliczka to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Z roku na rok padają w niej rekordy frekwencji. Tylko w 2015 r. zabytkową kopalnię soli odwiedziło 1,4 mln osób. W sumie wielicką kopalnię obejrzeli przez 12 miesięcy obywatele blisko 200 krajów. Wynik jednoznacznie wskazuje, że Wieliczka to najczęściej odwiedzana kopalnia na świecie. Zobacz, jakie atuty sprawiły, że miejsce to zainteresowało tak wielką rzeszę ludzi.
Historia kopalni w Wieliczce sięga XIII w., kiedy to odkryto tu potężne złoża soli kamiennej, którą wydobywano metodą głębinową. Od tamtej pory górnicy wyżłobili aż 9 poziomów, sięgających 327 m w głąb, na których znajdziemy około 2 tys. komór i ponad 300 km podziemnych tras. Przez kilkaset lat stanowiła jedno z głównych źródeł dochodu państwa polskiego. Eksploatacja złóż sprawiła, że w Wieliczce rozrosło się prawdziwe podziemne miasto, w którym ruch turystyczny rozpoczął się już pod koniec XVIII w.
Do wpisanej w 1978 r. na listę UNESCO kopalni najczęściej przyjeżdżali w ostatnich latach mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji. Następnie są turyści ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Norwegii, Szwecji i Węgier. Wśród zwiedzających kopalnię byli też mieszkańcy tak odległych zakątków świata jak m.in. Kiribati, Tuvalu, Mauritius, Haiti czy Suazi.
Władze kopalni podkreślają, że Wieliczka dla turystów z zagranicy należy do grupy obiektów "must see" - które należy zobaczyć. Na opublikowanej przez wydawcę prestiżowych przewodników _ Lonely Planet _ liście najciekawszych wakacyjnych kierunków _ Best in Travel 2016 _ Polska znalazła się na 7. miejscu, a wśród jej największych atrakcji wskazano m.in. wielicką kopalnię.
Nowe atrakcje Wieliczki
Z myślą o turystach kopalnia planuje przebudowę XIX-wiecznego szybu Paderewskiego, uruchomienie transportu kolejowego na III poziomie kopalni i nowej trasy turystycznej oraz wybudowanie pawilonu wystawowego na powierzchni.
- Mamy już gotowy projekt przebudowy XIX-wiecznego szybu Ignacego Paderewskiego, który ma służyć celom turystycznym. Prace ruszą pod koniec roku i potrwają do połowy 2018 r. - zapowiadał w grudniu przy okazji Barbórki prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Kajetan d'Obyrn.
Kopalnia planuje również stworzenie dodatkowej podziemnej trasy zwiedzania. Według prezesa będzie to nie tylko turystyczna atrakcja, ale też szansa na zabezpieczenie i udostępnienie kolejnych bezcennych komór i chodników.
Tężnia solankowa w Wieliczce
Wieliczka to także miejsce popularne wśród osób cierpiących na choroby płuc. W 2014 r. kuracjusze otrzymali nowe lecznicze komory, Smok i Boczkowskiego, oraz znajdującą się na powierzchni tężnię solankową. W komnatach solnych ćwiczą i odpoczywają ludzie w różnym wieku. Nowa atrakcja cieszy się dużą popularnością. W zeszłym roku odwiedziło ją 156 tys. osób. Od tego samego roku turyści mają też możliwość korzystania z multimedialnej ekspozycji w komorach Lill Górna i Kazanów. Udostępniane komory znajdują się na głębokości 125 metrów na końcu Trasy Turystycznej. Na prezentowaną w nich multimedialną ekspozycję składa się jedyna taka na świecie *wielkoformatowa projekcja z elementami mappingu w komorze Kazanów, spektakl przy makiecie solnego kryształu, pierwsze w świecie *podziemne kino 5D, w której można zobaczyć film o historii powstania złóż soli w rejonie Wieliczki i sposobach jej wydobywania przez minione stulecia.
Kilkugodzinna wędrówka w głębi Ziemi
Od kilku lat w Wieliczce dostępny jest dodatkowy szlak zwiedzania - Trasa Górnicza. Biegnie ona historycznymi wyrobiskami. Wytyczono ją w jednym z najstarszych i wcześniej niedostępnych dla turystów rejonów kopalni. Obejmuje 21 zabytkowych wyrobisk, komór i chodników, które eksploatowano od XIV do XX wieku. Wędrówka trwa około 3 godz. i odbywa się w maksymalnie 20-osobowych grupach z przewodnikiem. Każdy z członków wyprawy otrzymuje górniczy ekwipunek, na który składają się: ochronny kombinezon, kask, pochłaniacz gazu filtrujący powietrze i lampa. Tak wyposażeni wędrowcy wyruszają XIV-wiecznym szybem *Regis *w głąb Ziemi.
Geologiczna aktywność Ziemi
Kopalnia w Wieliczce to również niespotykana, wyjątkowa mapa geologicznej aktywności Ziemi z Karpatami w roli głównej. W ścianach wyrobisk odnaleźć można geologiczne świadectwa czasów sprzed milionów lat: solne kryształy, węgiel, koralowce czy wulkaniczny pył.
_ wg _
Zdjęcie główne: Santi Rodriguez / Shutterstock.com