Wielka wygrana w "Milionerach". Padło pytanie za milion
Tomasz Boruch dołączył do grona siedmiu szczęśliwców, którzy wygrali w telewizyjnym show okrągły milion złotych. Ostatnie pytanie nie przysporzyło mu żadnych trudności, ale wiele osób mogłoby mieć z nim spory problem.
Pytania w telewizyjnym programie "Milionerzy" odnoszą się do najróżniejszych dziedzin życia. To, dzięki któremu 30-latek z Warszawy wygrał nagrodę główną, dotyczyło geografii.
Pytanie o milion złotych
By sięgnąć po milion złotych, Boruch musiał odpowiedzieć poprawnie na 12 pytań. Ostatnie, które przeczytał Hubert Urbański, brzmiało następująco: W jakiej cieśninie znajdują się dwie wyspy, zwane wczorajszą i jutrzejszą, które dzielą niespełna 4 km, ale aż 21 godzin różnicy czasu? Uczestnik standardowo miał do wyboru cztery odpowiedzi. Oto one:
A. w cieśninie Bosfor,
B. w Cieśninie Magellana,
C. w Cieśninie Kaletańskiej,
D. w Cieśninie Beringa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedził kraj na drugim końcu świata. "Kawa i benzyna tańsze niż w Polsce"
Tomasz Boruch nie miał większych trudności ze wskazaniem prawidłowej odpowiedzi. Oczywiście chodziło o opcję D. - w Cieśninie Beringa.
Gdzie znajduje się cieśnina Beringa?
Wspomniana w "Milionerach" cieśnina Beringa znajduje się między Azją a Ameryką Północną. Łączy Morze Czukockie z Morzem Beringa, czyli Ocean Arktyczny z Oceanem Spokojnym. Jej szerokość wynosi około 85 km, a głębokość od 30 do 50 m.
W środku cieśniny położone są dwie wyspy: rosyjska Wyspa Ratmanowa i należąca do Stanów Zjednoczonych - Little Diomede Island, zwane także wyspą wczorajszą i jutrzejszą. Dzielą je niespełna 4 km, ale aż 21 godzin różnicy czasu. Dzieje się tak, dlatego że pomiędzy tymi wyspami przebiega linia zmiany daty. Miejsce to jest również granicą między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.
Pozostałe wymienione w odpowiedziach cieśniny to cieśnina Bosfor, znajdująca się pomiędzy Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, łącząca Morze Czarne z Morzem Marmara. Kolejna z cieśnin, czyli Magellana, znajduje się na południowym krańcu Ameryki Południowej, zaś Kaletańska stanowi najwęższą część kanału La Manche.