Trwa ładowanie...

Wizy do Rosji coraz bliżej. Nie dla wszystkich

Rosja od jakiegoś czasu otwiera się na turystów. Z e-wizą można już zwiedzać m.in. Petersburg czy tzw. Rosyjski Daleki Wschód. Ale to nie koniec. Wizy elektroniczne uprawniające do wjazdu na teren całego kraju będą dostępne dla obywateli Polski od stycznia 2021 r. Zadeklarował Jewgienij Iwanow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Wizy do Rosji coraz bliżej. Nie dla wszystkichŹródło: Fotolia
d3s1798
d3s1798

Obecnie e-wiza upoważnia do wjazdu tylko do kilku wybranych regionów Rosji. Jest darmowa i ważna 30 dni od dnia wystawienia. Wniosemożna składać nie wcześniej niż 20 i nie później niż 4 dni przed planowaną podróżą. Podczas jednej podróży na terenie Rosji można maksymalnie przebywać przez maksymalnie 8 dni.

Na podstawie wystawionej e-wizy można wjechać do Rosji przez Władywostok (zarówno port lotniczy jak i drogą morską), a także lotniska: Pietropawłowsk-Kamczacki, Blagowieszczeńsk, Chabarowsk, Jużnosachalińsk, Anadyr, Czyta i Ułan Ude. Na liście krajów, których obywatele mogą aplikować o e-wizę, są obywatele 53 krajów, w tym Polski.

Rosja otwiera się na turystów

Ponieważ turyści na całym świecie często narzekali na trudności z uzyskaniem wizy, jako przeszkodą w odwiedzeniu Rosji, prezydent Władimir Putin zadeklarował udostępnienie wiz elektronicznych od 2021 r. Rosjanie chcieliby, aby do 2024 r. przychody z turystyki wynosiły 15,5 mld dol. rocznie.

Nowa wiza ma kosztować mniej niż 200 zł (jeszcze nie podano konkretnej kwoty) i być ważna przez 16 dni. Aplikować o nią będzie można za pośrednictwem strony internetowej rosyjskiego MSZ. Będą mogli się o nią ubiegać tylko obywatele krajów Unii Europejskiej, ale także wybranych państw azjatyckich, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.

d3s1798

Wiza nie dla wszystkich

Co ciekawe, nie będzie dostępna dla obywateli Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. - Decyzja o umieszczeniu określonego kraju na liście została podjęta z uwzględnieniem wielu czynników, w tym polityki wizowej wobec obywateli rosyjskich - powiedział w rozmowie z "Kommersant" Jewgienij Iwanow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kresy Świata - Putin ma tu swój szczyt

d3s1798
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s1798