Trwa ładowanie...

Właściciel niezadowolony z renowacji. "Głupota przysłoniła mu wzrok"

Od czasu nieudanej renowacji fresku Jezusa Chrystusa w hiszpańskim miasteczku Borja, w internecie pojawia się mnóstwo doniesień o kolejnych amatorskich próbach. Tym razem jednak renowacji polskiej figury podjął się profesjonalny konserwator. - Żeby tak zbezcześcić piękno, które pradziadkowie stworzyli - żali się właściciel figurki.

Po lewej stronie znajduje się zdjęcie figury po renowacji Po lewej stronie znajduje się zdjęcie figury po renowacji Źródło: Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
dkdinny
dkdinny

Kontrowersyjna sprawa dotyczy figury Matki Boskiej, znajdującej się w kapliczce na prywatnym terenie we wsi Miejsce w gminie Spytkowice. Postawiona na początku XX w. kapliczka narażona była na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Po latach znajdowała się w opłakanym stanie.

Właściciel terenu, na którym stała sam zgłosił się do konserwatora po pomoc w jej renowacji. Jak podaje Gazeta Krakowska, odnowienie kapliczki zostało powierzone profesjonaliście. W toku prac okazało się, że twarz Maryi uległa na przestrzeni lat całkowitemu zniszczeniu i konieczna będzie rekonstrukcja. Przywrócono zatem detale stroju, wianek na głowie oraz oryginalne barwy.

Właściciel niezadowolony z efektów renowacji

Gdy właściciel zobaczył efekt końcowy prac konserwatora, rozpętała się awantura. Uważa on, że figurka po renowacji w ogóle nie przypomina zabytku, który został postawiony i ufundowany przez jego przodków.

dkdinny

Podkreślmy dla jasności, że sytuacja jest poniekąd absurdalna, bo figura wygląda po rekonstrukcji i renowacji o niebo lepiej, niż jej poprzednia wersja. Internauci uważają, że to zdjęcia rzeźby przed zmianami wyglądają jak nieudana renowacja.

- Kolorystycznie, jak i wyglądem nie przypomina figury, którą mieliśmy. Oryginał figury nie miał wianka na głowie. A teraz w ogóle nie przypomina Matki Boskiej sprzed renowacji. Jest to obraza dla rodziny - mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską mieszkaniec wsi Miejsce, który jest właścicielem figury.

- Jeżeli ludzie odpowiedzialni za remont figury chcieli wprowadzać zmiany, to mogli poinformować o tym właściciela. Nie wiem, co wykształceni ludzie po ASP sobie pomyśleli, żeby tak zbezcześcić piękno, które pradziadkowie stworzyli - dodaje.

Zdaniem internautów figura wygląda lepiej po renowacji

"Ten właściciel, który nie akceptuje figurki po konserwacji, jest chyba ślepy w pełnym tego słowa znaczeniu albo głupota przysłoniła mu wzrok. W tym przypadku nie ma w ogóle, o czym mówić. Czy ktoś nie może przemówić mu do rozsądku?" - piszą internauci w komentarzach pod postem udostępnionym na profilu Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku. "To brzmi jak kiepski żart" - komentują inni.

dkdinny

Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy figury, gdyż obecny jej wygląd jest nie do zaakceptowania przez właściciela. Konserwator zabytków boi się oddać ją właścicielowi terenu w obawie, że będzie chciał on ingerować w jej wygląd. W sprawie podjęto kroki administracyjne.

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Renowacja laserem. Niezwykłe freski odzyskały swój dawny blask

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkdinny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdinny

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj