Trwa ładowanie...

Wybrali pracę za granicą. "Cały rok chodzę w krótkich spodenkach"

Pandemia sprawiła, że wiele osób przeszło na pracę zdalną. A spora grupa zdecydowała się nawet na wykonywanie swoich zadań poza granicami kraju. - Praca zdalna jest bardzo demokratyczna, możesz zdecydować się na zostanie cyfrowym nomadem i robić to, co kochasz, w miejscu, w którym chcesz - opowiada w rozmowie z WP Gonçalo Hall, twórca projektu Digital Nomad Village na Maderze.

Praca zdalna z widokiem na oceanPraca zdalna z widokiem na oceanŹródło: WP, fot: Marta Podleśna
d4es55h
d4es55h

Obywatelom świata niewiele potrzeba. Laptop, otwarty umysł, dobre buty i plecak. Cyfrowi nomadzi podróżując pracują i łączą przyjemne z pożytecznym.

Praca zdalna dla każdego

- Obecnie każdy może pracować zdalnie: dyrektor, freelancer czy osoba pracująca na etacie w korporacji. Ja lubię piłkę plażową i crossfit, i Madera się świetnie do tego nadaje. Ktoś inny chce surfować i może to robić w Lizbonie. Możesz pracować i codziennie oddawać się swoim pasjom, co jest świetne – tłumaczy Gonçalo Hall, twórca projektu Digital Nomad Village na Maderze.

Trzy lata temu Gonçalo opracował projekt Digital Nomad Village we Włoszech, w ramach programu Erasmus+. Zauważył duży odpływ ludzi z wielkich miast i poszukiwanie małych wiosek jako miejsc zasiedlenia. Gonçalo znalazł miasteczko Ponta de Sol, na portugalskiej Maderze i tam postanowił ożywić społeczności lokalne i tchnąć życie do małomiasteczkowej przestrzeni. Stworzył przestrzeń do pracy zdalnej i zaczął przyciągać cyfrowych nomadów.

Goncalo Hall, twórca projektu Digital Nomad Village WP
Gonçalo Hall, twórca projektu Digital Nomad VillageŹródło: WP, fot: Marta Podleśna

- Jest wielu pracowników zdalnych, którzy po prostu chcą wyjechać z miasta. To jest ogólnoświatowy trend, ludzie opuszczają duże miasta jak San Francisco, Nowy Jork czy Lizbona. Uważam, że w najbliższych latach małe wioski przeznaczone dla przybyszów pracujących zdalnie staną się supermodne na świecie. To zresztą już się dzieje. Liczba cyfrowych nomadów podwoiła się. Myślę, że praca zdalna zostanie z nami już na dobre. Ludzie zdali sobie sprawę z tego, że to przyszłość i nie chcą stracić elastyczności, którą ona zapewnia – relacjonuje Hall.

d4es55h

Praca z każdego miejsca na świecie

Do tej pory odsetek osób, które zdalnie pracowały w domu, rósł powoli. W ciągu dziesięciolecia wzrósł o 2 punkty procentowe, dochodząc w 2017 r. do około 9,5 proc. zdalnych pracowników. Jednak okres pandemii gwałtownie przyspieszył ten proces i obecnie praca zdalna jest naturalnym rozwiązaniem w części branż. Obawy o spadek produktywności okazały się bezpodstawne.

Badania dowiodły, że ok 25 proc. firm odnotowało wzrosty w systemie pracy mobilnej. Pracownicy z Europy z coraz większą łatwością mogą przemieszczać się również poza granice kraju, wybierając miejsca, o których marzyli.

- Zdalnie możesz pracować z każdego miejsca na świecie, możesz mieszkać w bardzo pięknym miejscu jak Madera czy Azory. Kiedy jesteś nomadem, tworzysz głębsze relacje, spotykasz wielu interesujących ludzi, co nie jest takie proste w zwykłej pracy. – wyjaśnia Gonçalo Hall. - Widzę różnicę w jakości mojego życia, odkąd stałem się nomadem. Bardzo ciekawe jest poznawanie nowych kultur, życie w odmiennym środowisku. Ludzie stają się nomadami po to, by realizować swe pasje, rozwijać się, ale także mieć wpływ na przestrzeń, w której decydują się zamieszkać. Na Maderze w ramach projektu edukujemy także społeczności lokalne, aktywizujemy do ewentualnej współpracy z cyfrowymi nomadami. Dzięki temu wyspa stanie się bogatszym miejscem.

Wioska cyfrowych nomadów na Maderze WP
Wioska cyfrowych nomadów na MaderzeŹródło: WP, fot: Marta Podleśna

5 mln cyfrowych nomadów na świecie

Szacuje się, że na świecie mianem cyfrowych nomadów można nazwać ok. 5 mln pracowników. Na Maderze w ramach projektu zostało zarejestrowanych już ponad 8 tys. osób. W samym miesiącu lipcu br., na wyspie pracowało 428 pracowników zdalnych z innych krajów.

d4es55h

Najwięcej osób jest z USA i Brazylii ze względu na język portugalski, który jest oficjalnym językiem również na Maderze. W dalszej kolejności przybywają Anglicy, Niemcy i Polacy. Najczęściej są to osoby w wieku 20-40 lat, które mieszkają na wyspie do trzech miesięcy.

Niektóre kraje, jak Estonia, wprowadziły specjalne wizy dla cyfrowych nomadów (Digital Nomad Visa), pozwalające na roczny pobyt w ich kraju.

Polak na Maderze

Zdarza się, że cyfrowy nomadyzm przedłużają i decydują się na dłuższy pobyt. Jan Stokłosa prowadzi polski biznes wprost z Madery. Przeniósł się z całą rodziną i jest bardzo zadowolony ze zmiany lokalizacji.

- Na Maderze mieszka się spokojnie, bez emocji i stresu. Po 48 latach pracy spokój jest bezcenny. Tutaj jest wieczna wiosna, człowiek budzi się i ma wakacje. Cały rok chodzę w krótkich spodenkach - opowiada Stokłosa. - Bardzo przyjemnie nastawieni są tubylcy, chociaż znaczna część jest napływowych m.in. z Wenezueli. Czas płynie spokojnie, w przeciwieństwie do naszego kraju, gdzie na każdym kroku napotyka się na jakiś stres. W soboty i niedziele normalnie się pracuje, ale ludzie również chodzą do kościoła.

d4es55h

Polak zaznacza, że w trakcie pandemii przestrzegana jest na wyspie dyscyplina covidowa. Miejscowi chodzą w maseczkach również na świeżym powietrzu, pomimo braku nakazu. - Jeśli ktoś jest bez maski, to raczej jest to turysta. Wszyscy stosują się do przepisów, nie ma nadużyć. Policja jest przyjazna. To jest niespotykane, że zamiast cię karać, chcą ci w pierwszej kolejności pomóc. Nie ma złodziejstwa, oszustwa, samochodów się nie zamyka. Można pochodzić po górach, my z kolegą średnio dziennie robimy po kilka, kilkanaście kilometrów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przeprowadzki – puentuje Stokłosa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Odpływ na Maderze odsłonił dziwne skały. Naukowcy po raz pierwszy zbadali ich skład

d4es55h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4es55h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj