Trwa ładowanie...

Wyjątkowe zjawisko na niebie. Widoczne z większości miejsc w Polsce

Kwietniowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze: jest to pierwsza wiosenna pełnia, a po drugie: wyznacza datę Wielkanocy. Kiedy wypada i jaki ma związek z nadchodzącymi świętami?

Wbrew pozorom kwietniowa pełnia Księżyca nie przybierze różowej barwy Wbrew pozorom kwietniowa pełnia Księżyca nie przybierze różowej barwy Źródło: Adobe Stock
d16t6z5
d16t6z5

Pełnia Różowego Księżyca nie oznacza, wbrew sugestywnej nazwie, że ziemski satelita przybierze różową barwę. To określenie, podobnie jak metaforyczne nazwy pozostałych pełni w roku, są jedynie symboliczne i odnoszą się do koloru floksów - wiosennych kwiatów, popularnych w Ameryce Północnej.

Nadchodzącą pełnię Księżyca nazywa się również pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną, Rybną oraz Pełnią Paschalną.

d16t6z5

Kiedy pełnia Różowego Księżyca?

Złoty Glob pokaże nam się w pełnej okazałości już w czwartek 6 kwietnia. Kulminacja zjawiska nastąpi dokładnie o godzinie 6:37. Kwietniowa pełnia jest wyjątkowa, ponieważ jest pierwszą tej wiosny. Poza tym zwiastuje nadejście Świąt Wielkanocnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Na Riwierze Tureckiej

Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. A to oznacza, że musi pojawić się w kalendarzu pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku pierwsza wiosenna pełnia Księżyca nastąpi 6 kwietnia, a pierwszą niedzielą po tej dacie jest 9 kwietnia. I to właśnie wtedy rozpoczną się święta wielkanocne.

d16t6z5

Powinniśmy dobrze widzieć Księżyc z większości miejsc w Polsce. Aby podziwiać go w pełnej okazałości, najlepiej wybrać się za miasto, gdzie brak sztucznego światła ułatwi obserwację.

Pełnia Księżyca. Czym jest zjawisko?

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16t6z5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16t6z5