Trwa ładowanie...

Wyjątkowe zjawisko na niebie. Widoczne z większości miejsc w Polsce

Kwietniowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze: jest to pierwsza wiosenna pełnia, a po drugie: wyznacza datę Wielkanocy. Kiedy wypada i jaki ma związek z nadchodzącymi świętami?

Wbrew pozorom kwietniowa pełnia Księżyca nie przybierze różowej barwy Wbrew pozorom kwietniowa pełnia Księżyca nie przybierze różowej barwy Źródło: Adobe Stock
da3pfit
da3pfit

Pełnia Różowego Księżyca nie oznacza, wbrew sugestywnej nazwie, że ziemski satelita przybierze różową barwę. To określenie, podobnie jak metaforyczne nazwy pozostałych pełni w roku, są jedynie symboliczne i odnoszą się do koloru floksów - wiosennych kwiatów, popularnych w Ameryce Północnej.

Nadchodzącą pełnię Księżyca nazywa się również pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną, Rybną oraz Pełnią Paschalną.

Kiedy pełnia Różowego Księżyca?

Złoty Glob pokaże nam się w pełnej okazałości już w czwartek 6 kwietnia. Kulminacja zjawiska nastąpi dokładnie o godzinie 6:37. Kwietniowa pełnia jest wyjątkowa, ponieważ jest pierwszą tej wiosny. Poza tym zwiastuje nadejście Świąt Wielkanocnych.

da3pfit

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Żyją i pracują na greckiej wyspie. "Czasami sjesta utrudnia nam życie"

Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. A to oznacza, że musi pojawić się w kalendarzu pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku pierwsza wiosenna pełnia Księżyca nastąpi 6 kwietnia, a pierwszą niedzielą po tej dacie jest 9 kwietnia. I to właśnie wtedy rozpoczną się święta wielkanocne.

Powinniśmy dobrze widzieć Księżyc z większości miejsc w Polsce. Aby podziwiać go w pełnej okazałości, najlepiej wybrać się za miasto, gdzie brak sztucznego światła ułatwi obserwację.

da3pfit

Pełnia Księżyca. Czym jest zjawisko?

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
da3pfit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da3pfit

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj