Wyjątkowy widok nad Tatrami. "Czary"
Natura uwielbia zaskakiwać, a internauci uwielbiają dzielić się tym, co udało im się uwiecznić aparatami fotograficznymi. Tym razem sieć zalały zdjęcia z Tatr. Pojawiły się tam bowiem chmury o niestandardowym kształcie.
19.12.2023 | aktual.: 19.12.2023 11:45
Wyjątkowo ukształtowane chmury zawisły nad Tatrami w minioną niedzielę. W sieci natychmiast pojawiło się mnóstwo materiałów relacjonujących zjawisko, które można było obserwować zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr.
Internauci zachwyceni widokiem nad Tatrami
Chmury swoim kształtem przypominały spirale, a niektórym skojarzyły się nawet z latającymi spodkami. Przybrały kolor pomarańczowy, który mieszał się z błękitem i granatem nocnego nieba. Razem dało to bajeczny wizualny efekt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Magia"; "Czary"; "Coś niesamowitego"; "Taki zachód pamięta się na całe życie". "Może kiedyś też mi się uda zobaczyć to piękne zjawisko" – komentują internauci.
Czytaj także: W Europie wybuchł wulkan. Gigantyczne pęknięcia w ziemi
Chmury soczewkowate
Te wyjątkowe chmury nazywa się soczewkowatymi (altocumulus lenticularis). Powstają one podczas zjawisk fenowych, w tym m.in. podczas halnego, czyli ciepłego i suchego wiatru, który wieje z gór w kierunku dolin. Te nieruchome chmury układają się równolegle do linii gór oraz pod kątem prostym do linii wiatru.
Piloci samolotów unikają obszarów występowania tych chmur, gdyż często towarzyszą im turbulencje, jednak piloci szybowców poszukują ich ze względu na łatwe do zlokalizowania wiatry pionowe (tzw. noszenia) sprzyjające nabieraniu wysokości podczas szybowania. Te "powietrzne windy" są bardzo silne, lecz spokojne, co pozwala na nadzwyczaj wysokie i dalekie loty.