Wyjazd rodzica z dzieckiem za granicę. O czym należy pamiętać?

Często zdarzają się takie sytuacje, kiedy jeden z rodziców decyduje się zabrać swoją pociechę za granicę bez towarzystwa drugiego rodzica. Jest to jak najbardziej możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Aby wyjechać samemu z dzieckiem za granicę zgodnie z polskim prawem, rodzic musi pamiętać o dopełnieniu kilku formalności oraz poniesieniu związanych z nimi kosztów.

Przed wyjazdem z dzieckiem warto pamiętać o formalnościach
Przed wyjazdem z dzieckiem warto pamiętać o formalnościach
Źródło zdjęć: © Getty Images | tangmingtung@gmail.com

25.05.2023 | aktual.: 26.05.2023 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sytuacji, kiedy obojgu rodzicom przysługuje pełnia praw rodzicielskich, zgoda na wyjazd dziecka za granicę musi być wyrażona przez oboje.

Dokumenty niezbędne do wyjazdu dziecka za granicę

Jest to dość proste, jeśli rodzic planuje wybrać się ze swoją pociechą poza Unię Europejską – w takiej sytuacji konieczne jest wyrobienie małoletniemu dziecku paszportu.

Wniosek o paszport dla dziecka musi zostać złożony przez obydwoje rodziców lub przez jednego z nich, ale wówczas zgoda drugiego z rodziców musi być potwierdzona w systemie elektronicznym podpisem. Koszt wydania paszportu dla dziecka wynosi obecnie 30 zł dla malucha do 5. roku życia oraz dla dziecka od 5. do 13. roku życia, natomiast koszt paszportu dla młodzieży w wieku powyżej 13 lat (uczniów lub studentów) to 70 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli rodzic zaplanował wyjazd do jednego z krajów UE, sprawa wygląda inaczej – nie jest bowiem konieczny paszport. Dziecko musi jednak posiadać ważny dowód osobisty, o którego wydanie może wnioskować tylko jeden rodzic. Dokument jest bezpłatny.

Planując wyjazd z dzieckiem za granicę, warto dodatkowo zadbać także o prywatne ubezpieczenie podróżne dopasowane do charakteru wyjazdu (jeśli planujemy aktywności sportowe, należy wykupić ubezpieczenie, które będzie je uwzględniało). Należy także wyrobić sobie i dziecku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowej państwowej opieki medycznej w krajach UE lub EFTA. Wydanie karty EKUZ jest bezpłatne i występujemy o nią do ZUS.

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda drugiego rodzica

Oprócz formalnych dokumentów, warto pomyśleć o uzyskaniu zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka. Może zostać udzielona zarówno ustnie, jak i na piśmie. O zachowanie formy pisemnej należy zadbać szczególnie w sytuacji, kiedy rodzice pozostają w konflikcie lub po prostu dla spokoju ducha, aby nic nie zepsuło nam wyjazdu.

Zgodę drugiego rodzica należy uzyskać zawsze, gdyż jej brak może grozić posądzeniem o uprowadzenie dziecka, za co rodzicowi grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Jeśli drugi rodzic dowie się, że fakt wyjazdu za granicę został przed nim zatajony, może zgłosić się do odpowiednich służb, które zatrzymają dziecko na granicy lub sprowadzą je do domu, niwecząc w ten sposób wakacyjne plany.

Przed wyjazdem jednego rodzica z dzieckiem, warto mieć zgodę drugiego
Przed wyjazdem jednego rodzica z dzieckiem, warto mieć zgodę drugiego © Getty Images | © 2019 Yiu Yu Hoi

Sądowe pozwolenie na wyjazd dziecka za granicę

Niekiedy, pomimo szczerych chęci, zorganizowanie samodzielnego wyjazdu za granicę z dzieckiem okazuje się niemożliwe. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy drugi rodzic nie wyraża zgody na wyjazd dziecka w obawie np. przed utratą kontaktu z maluchem lub po prostu, aby zrobić na złość drugiemu rodzicowi, z którym pozostaje w konflikcie. Okazuje się jednak, że jeśli nie istnieją istotne powody, dla których wyjazd dziecka za granicę jest niemożliwy, może się on jak najbardziej odbyć.

W takiej sytuacji rodzic, który chce zgodnie z prawem wyjechać na urlop za granicę ze swoim dzieckiem, powinien wystosować wniosek do sądu rodzinnego. Jego złożenie jest bezpłatne, a sąd po zapoznaniu się z sytuacją rodzinną i osobistą dziecka oraz jego bliskich, może wydać pozwolenie na wyjazd nawet wbrew woli drugiego rodzica. Taką zgodę można bez problemu uzyskać, jeśli udowodnimy, że wyjazd ma na celu sprawienie dziecku przyjemności oraz nie wiąże się z nim żadne ryzyko czy niebezpieczeństwo.

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżywakacjedzieci
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także