Trwa ładowanie...

Wyjeżdżasz do kurortu? Niech cię nie zaskoczy opłata klimatyczna

Koszty związane z noclegami oraz wakacyjnym pobytem to nie jedyne wydatki, na jakie muszą być gotowi wczasowicze. Jednym z tych, o których nie mówi się tak często, jest opłata klimatyczna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Zakład przyrodoleczniczy "Wojciech" w Lądku-Zdroju (2014)Zakład przyrodoleczniczy "Wojciech" w Lądku-Zdroju (2014)Źródło: Wikimedia Commons, fot: Jacek Halicki
d3dpxyw
d3dpxyw

Opłata klimatyczna to rodzaj podatku, który obowiązuje w kurortach turystycznych oraz uzdrowiskach. Należy ją płacić zawsze wtedy, kiedy pobyt trwa dłużej niż 24 godziny. Opłatą klimatyczną określa się dwa rodzaje daniny - opłatę miejscową oraz opłatę uzdrowiskową.

- Opłata klimatyczna to kolejny wydatek związany z wypoczynkiem w kurorcie. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, czy i w jakiej wysokości jest pobierana. Bardzo często takie informacje podają w swoich ofertach właściciele obiektów noclegowych, co stanowi duże ułatwienie dla turystów — mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl.

Opłata klimatyczna. Jakie są zasady?

Według ustawy opłatę miejscową wnosi się w miejscowościach wyróżniających się korzystnymi warunkami klimatycznymi, pięknymi krajobrazami, a także mających status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Można się zastanowić, jak określić, czy dane miejsce wyróżnia się pod względem krajobrazu na tle innych.

Tu przychodzi z pomocą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową. Według dokumentu, aby gmina spełniała warunki krajobrazowe, na jej terenie muszą znajdować się na przykład parki narodowe, punkty widokowe, muzea albo zabytki.

Przedwojenny polski kurort Wisła w 1939 r. Wikimedia Commons
Przedwojenny polski kurort Wisła w 1939 r. Źródło: Wikimedia Commons, fot: Henryk Poddębski - National Archives

Opłata klimatyczna w formie opłaty miejscowej pobierana jest za każdy dzień pobytu i to nie tylko od turystów, którzy przyjechali w celach wypoczynkowych i turystycznych, ale też od osób przebywających na przykład na szkoleniach.

d3dpxyw

Drugim rodzajem opłaty klimatycznej jest opłata uzdrowiskowa, którą pobiera się od osób przebywających w miejscowościach znajdujących się na obszarach mających status uzdrowiska. Wnoszą ją wszyscy, którzy przyjechali w celach zdrowotnych, wypoczynkowych, turystycznych i szkoleniowych, a w wybranym miejscu zatrzymują się na dłużej niż na dobę.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że jeśli jakaś miejscowość pobiera opłatę miejscową, nie może naliczać opłaty uzdrowiskowej – i odwrotnie.

Opłata klimatyczna. Czy każdy musi ją wnosić?

Opłatę klimatyczną powinny uregulować wszystkie osoby, które planują dłuższy pobyt - zarówno rekreacyjny, leczniczy, jak i szkoleniowy. Jednak i od tej zasady są różne odstępstwa, określone w ustawie.

Z ulgi mogą skorzystać osoby przebywające w szpitalach, niewidome wraz z przewodnikami, a także zorganizowane grupy uczniów. Opłaty nie pobiera się też od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych w miejscowości z opłatą klimatyczną.

Górnośląski Ośrodek Rehabilitacyjny im. doc. A. Szebesty w Rabce-Zdroju Wikimedia Commons
Górnośląski Ośrodek Rehabilitacyjny im. doc. A. Szebesty w Rabce-ZdrojuŹródło: Wikimedia Commons, fot: Lechu Mys

To jeszcze nie wszystko, bo również gminy są uprawnione do tego, by wprowadzać własne zwolnienia z obowiązku jej wnoszenia. Na przykład obniżając ją lub zawieszając poza sezonem turystycznym, czy wprowadzając ulgi dla dzieci.

d3dpxyw

Ile wynosi opłata klimatyczna w Polsce i kto ją pobiera?

Tak naprawdę nie ma ujednoliconej stawki opłaty klimatycznej, ponieważ każda gmina określa ją indywidualnie. Ustawa reguluje tylko jej górną granicę, której nie można przekroczyć. W roku 2021 wynosi ona: 2,41 zł dla opłaty miejscowej, 4,66 zł dla opłaty uzdrowiskowej i 3,39 dla opłaty miejscowej w miejscowościach, które mają status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Za pobieranie opłaty klimatycznej odpowiada gmina, ale najczęściej w jej imieniu robi to właściciel obiektu noclegowego, pobierając za to prowizję od urzędu. Opłatę klimatyczną turysta płaci zwykle w pierwszym dniu pobytu w danej miejscowości, przy okazji dokonywania obowiązków meldunkowych.

Najsłynniejszy kurort przedwojennej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj