Wyspy, na których nigdy nie chciałbyś zamieszkać
Wyspa Gruinard - Szkocja
Życie na wyspie jest marzeniem wielu ludzi. . Fantazjujemy o bezludnym zakątku świata, na który zabralibyśmy tylko same najpotrzebniejsze rzeczy i odpoczęli od zgiełku codzienności. Wyobrażamy sobie, że budzi nas codziennie szum fal i masz styczność z naturą w pełnej krasie tego słowa. Z pewnością zmienilibyśmy zdanie mając świadomość, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas na terenach o których niechętnie się mówi. Roślinność wcale nie zachwyca, są skażone do takiego stopnia, że egzystowanie na nich jest niemożliwe. Oto sześć wysp, na prawdopodobnie nikt nigdy nie chciałby zamieszkać, ponieważ ze słowem "raj" nie mają nic wspólnego.
Życie na wyspie jest marzeniem wielu ludzi. Fantazjujemy o bezludnym zakątku świata, na który zabralibyśmy tylko same najpotrzebniejsze rzeczy i odpoczęlibyśmy od zgiełku codzienności. Wyobrażamy sobie, że budzi nas codziennie szum fal i mamy styczność z naturą w pełnej krasie. Z pewnością zmienilibyśmy zdanie, mając świadomość, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas na terenach, o których mówi się niechętnie. Roślinność wcale nie zachwyca, są skażone do takiego stopnia, że egzystowanie na nich jest niemożliwe. Oto sześć wysp, na których prawdopodobnie nikt nie chciałby zamieszkać - ze słowem "raj" nie mają nic wspólnego.
Gruinard to niewielka wyspa u wybrzeży Szkocji, której długość wynosi jedynie 2 km. Brytyjczycy w latach 1941-1942 przeprowadzali tam próby polowe, które doprowadziły do skażenia tego terenu wąglikiem. Działanie to było związane z zagrożeniem użycia broni chemicznej lub biologicznej przez hitlerowskie Niemcy. Wyspa przez dziesięciolecia była skażona. Dopiero w 1986 roku władze rozpyliły 280 ton formaldehydu, który według oficjalnej wersji zneutralizował zagrożenie.
W 1990 roku Gruinard ogłoszono miejscem wolnym od zagrożeń biologicznych, jednak nikt tak naprawdę nie wie, jak długo formaldehyd pozostaje trucizną. W chwili obecnej wiadomo jedynie, że od ośmiu lat nie spotkano się już z przypadkiem występowania na wyspie bakterii wąglika.
Położenie: Zatoka Gruinard
Najbliższy ląd: Gairloch, 1,1 km
Powierzchnia: 1,96 km kw.
wg/udm/if