Trwa ładowanie...

Z dzikiem w cztery oczy. Jak się zachować?

Na dzika nikt się natknąć nie chce. Czy jednak faktycznie te zwierzęta są agresywne i stanowią tak duże zagrożenie? Niekoniecznie. Wszystko zależy od okoliczności. Jak zachować się podczas spotkania sam na sam z dzikiem, aby uniknąć tragedii? Sprawdzamy.

Dziki w mieście to coraz częstszy widok Dziki w mieście to coraz częstszy widok Źródło: Adobe Stock, fot: Bozena Pisarska
d1zeify
d1zeify

Dziki, podobnie jak większość zwierząt leśnych, unikają konfrontacji z człowiekiem. Dlatego z reguły, kiedy tylko usłyszą, że ktoś się zbliża, po prostu oddalają się w innym kierunku. Bywa jednak, że spotkanie z dzikiem następuje z zaskoczenia – i to dla obu stron. I tutaj może być różnie, chociaż wiele zależy od tego, jak sami zachowamy się w takiej sytuacji.

Czego nie robić podczas potkania z dzikiem?

– Dziki nie mają interesu w atakowaniu nas – opowiada na swoim kanale youtubowym Piotr Horzela, leśnik z wykształcenia i podróżnik. – Chyba że czują się zaskoczone i doprowadzone do ostateczności, na przykład, gdy zaskoczymy go z bliskiej odległości i nie ma dokąd uciec albo gdy czuje, że zagrożone jest jego potomstwo – dodaje.

Horzela wspomina również o tym, że dziki mają słaby wzrok. Z tego też powodu czasami przy spotkaniu z człowiekiem mogą próbować się zbliżyć – tylko po to, aby przyjrzeć się nam dokładniej. Wystraszona osoba może takie zainteresowanie zinterpretować jako formę przygotowania do ataku i rozpocząć ucieczkę, co w żadnym wypadku nie jest wskazane. Przy spotkaniu z dzikiem najlepszą ochroną jest spokój i powolne oddalenie się w przeciwnym kierunku.

Kiedy dzik staje się groźny?

Tak naprawdę dzik staje się groźny dopiero wtedy, gdy sam poczuje zagrożenie. Przy czym naprawdę łatwo rozpoznać u niego strach czy rozdrażnienie. Zaniepokojony dzik zachowuje się bowiem określony sposób.

d1zeify

Oznaką strachu u dzika jest przede wszystkim fuknięcie. Sztywny i sterczący do góry ogon także świadczy o zaniepokojeniu. Widząc takie zachowanie, należy niezwłocznie, ale powoli wycofać się w przeciwnym kierunku – bez wykonywania gwałtownych ruchów czy wydawania głośnych dźwięków.

Miejskie spotkanie z dzikiem

Podobnie jest w przypadku spotkania dzika na przysłowiowym "naszym podwórku". Opanowanie, rozeznanie w sytuacji i spokojne oddalenie się w przeciwnym kierunku powinno szczęśliwie zakończyć taką przygodę.

Jeśli jednak z jakichś przyczyn dzik zaatakuje, to należy zachować pozycję stojącą – nie kulić się ani nie padać na ziemię. Najlepiej jest wspiąć się błyskawicznie na najwyższy dostępny punkt. W mieście może być to dach samochodu czy wysoki płot. W lesie natomiast drzewo albo wysoki głaz, cokolwiek. Uciekając, warto zmieniać kierunki, co spowolni dzika, który co prawda biega dość szybko, ale nie zalicza się do najzwinniejszych.

d1zeify

Warto pamiętać jednak o tym, że wbrew pozorom dziki atakują niezwykle rzadko. I jeśli nie zostaną sprowokowane przez nieodpowiednie zachowanie człowieka, same będą chciały zakończyć spotkanie bez wchodzenia z nim w bliższy kontakt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Radioaktywne dziki w Fukushimie. Zaskakujące odkrycie blisko elektrowni jądrowej

d1zeify
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zeify

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj