Trwa ładowanie...

Zakaz chodzenia po Tatrach nocą. Nie każdy zna ten przepis

Turyści planujący wyprawę w Tatry od 1 marca do 30 listopada muszą pamiętać, że nie można wędrować po szlakach na terenie TPN po zmroku. Należy odpowiednio zaplanować wycieczkę, żeby wrócić za dnia z tras, także tych w dolinach. O zakazie przypomina Grzegorz Bryniarski, leśniczy z Morskiego Oka.

Po Tatrach po zmroku bez problemu można chodzić zimąPo Tatrach po zmroku bez problemu można chodzić zimąŹródło: Adobe Stock, fot: Q'bot
d4kah6e
d4kah6e

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

W tym okresie w ciągu dnia panuje duży ruch na szlakach, co uniemożliwia żyjącym w Tatrach zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a miejscami dziennego odpoczynku. Wiele z nich prowadzi nocny tryb życia, więc zakaz zapewnia im konieczną ochronę przed ludźmi zakłócającymi ich spokój.

Chodzenie po Tatrach po zmroku zakazane

- To jest czas, kiedy zwierzyna ma swoje pięć minut. Wiele zwierząt żeruje wieczorem, rano, w nocy, także nasza obecność im na pewno nie pomaga, tylko przeszkadza - przypomina Grzegorz Bryniarski, leśniczy z Morskiego Oka.

- Poza aspektem przyrodniczym, musicie wiedzieć, że w nocy helikopter nie przyleci. Chodzenie w nocy jest bardziej niebezpieczne, w razie wypadku musi być zaangażowanych kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu ratowników - dodaje leśnik.

d4kah6e

Zamknięte szlaki w Tatrach chronią turystów

Jak informuje TPN, zakaz wędrowania nocą w sezonie letnim jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. "Część ludzi jest kompletnie nieświadoma"

d4kah6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kah6e

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj