W PodróżyZaległy urlop. Do kiedy należy go wykorzystać?

Zaległy urlop. Do kiedy należy go wykorzystać?

Bywa, że w danym roku kalendarzowym zdarzy się, że nie wykorzystamy całego przysługującego nam urlopu wypoczynkowego. Wyjaśniamy, co dalej się z nim dzieje i do kiedy należy go wykorzystać.

Zaległy urlop należy wykorzystać najpóźniej do 30-go września
Zaległy urlop należy wykorzystać najpóźniej do 30-go września
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©CasanoWa Stutio - stock.adobe.com

04.01.2022 13:30

Każdemu, kto zatrudniony jest w ramach umowy o pracę, w zależności od stażu pracy przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Nie można się go zrzec, a ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni wolne wypłacany jest wyłącznie w sytuacji rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Zaległy urlop - kiedy powstaje?

Jeżeli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystamy wszystkich dni urlopowych z przysługującej nam puli, przejdą one na kolejny rok. Niewykorzystane dni wolne z poprzedniego roku nazywamy urlopem zaległym, który musimy wykorzystać przed upływem konkretnej daty. Jeżeli tego nie zrobimy, pracodawca może ponieść konsekwencje.

Zaległy urlop - do kiedy należy go wykorzystać?

Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległy urlop za ubiegły rok najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

Jeśli zatem nasz zaległy wypoczynek za 2021 rok rozpoczniemy 30 września 2022 roku, to wymóg zostanie spełniony. Udzielenie wolnego o jeden dzień później groziłoby już naruszeniem przepisów.

Za nieudzielenie zaległego urlopu pracodawcy grozi kara

Za nieudzielenie pracownikowi przysługującego mu zaległego urlopu pracodawcy grozi mandat w wysokości nawet 30 tys. zł. Dlatego koniecznie trzeba pilnować tego terminu i wykorzystać zaległy urlop przed jego upływem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)