Zamek w Czorsztynie. Skarb Pienińskiego Parku Narodowego
Zamek w Czorsztynie to malownicze ruiny, które od lat przyciągają miłośników odkrywania historii. Jego położenie w granicach Pienińskiego Parku Narodowego sprawia, że to jedna z najpiękniejszych zabytkowych budowli w okolicy.
Zamek leży nad Jeziorem Czorsztyńskim, a w jego okolicy można podziwiać przepiękne widoki na dolinę Dunajca oraz docenić walory przyrodnicze i krajobrazowe Pienin.
Zamek w Czorsztynie i jego historia. Dlaczego obrócił się w ruinę?
Budowla pochodzi z XIV w. i położona jest na wzgórzu nad Dunajcem, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Do naszych czasów zachowały się jedynie jego malownicze ruiny, które jednak pozwalają wyobrazić, jak wyglądał w czasach świetności. Pełnił funkcję królewskiego obiektu podlegającego tenucie czorsztyńskiej. Podobno w tym miejscu, zanim jeszcze powstał murowany zamek, w jego drewnianym poprzedniku miał ukrywać się Bolesław Wstydliwy w trakcie najazdu Tatarów na Polskę w 1241 r. Bywała na nim ponoć też św. Kinga – pani sądecka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Tak zmieniły się Chiny. "30 lat temu to był biedny kraj"
Ważnym obiektem zamek stał się dopiero za panowania Kazimierza Wielkiego. To właśnie wtedy zadecydowano o rozbudowie obiektu i otoczeniu go murami obronnymi. W rezultacie tych działań został jednym z najważniejszych budynków obronnych w Polsce. Jego rola była tym istotniejsza, że mieścił się on na tuż przy rozwidleniu szlaków handlowych. Zamek został wzniesiony na wysokiej skale, dzięki czemu ze szczytu jego włodarze mieli widok na całą okolicę, co dawało im pełną kontrolę nad tym, co działo się w dolinie Dunajca.
Według zapisków historycznych na zamku w Czorsztynie gościły takie znane i ważne osobistości, m.in. Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Warneńczyk. Kres istnieniu zamku położył najazd kozaków, do którego doszło w pierwszej połowie XVIII w. W wyniku ataku ich armii część zamku została zniszczona, a obiekt zaczął stopniowo podupadać. W ruinę obrócił się natomiast w wyniku uderzenia pioruna w 1790 r.
Zwiedzanie zamku w Czorsztynie. Informacje praktyczne
Zamek w Czorsztynie znajduje się obecnie pod pieczą Pienińskiego Parku Narodowego i zdecydowanie warto go odwiedzić. Najlepiej zrobić to przy okazji wizyty na innym, nie mniej znanym obiekcie w okolicy – Zamku Dunajec w Niedzicy. W celu spędzenia w tych okolicach wystarczającej ilości czasu warto zarezerwować nocleg w jednej z pobliskich miejscowości. W jego znalezieniu i rezerwacji pomoże Nocowanie.pl – największy polski portal turystyczny. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Zamek w Niedzicy, a na drugą stronę jeziora wybrać się w rejs statkiem kursującym pomiędzy obiema atrakcjami.
Największą atrakcję zamku stanowi jego malownicze położenie. W związku z tym warto wybrać się także na spacer trasą turystyczną biegnącą od przystani. Pokonanie szlaku zajmuje ok. 15 minut, a po drodze można podziwiać piękną przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego, z której słyną te malownicze okolice. Wstęp na teren zamku jest płatny – bilety można kupić w kasie tuż przy wejściu. Ich koszt to 8 zł (bilet normalny) i 4 zł (bilet ulgowy). Zamek można zwiedzać sześć dni w tygodniu, od wtorku do niedzieli. W poniedziałek obiekt jest zamknięty dla turystów.
W środku można podziwiać różnego rodzaju ekspozycje stałe, które prezentują gościom dzieje zamku oraz przeznaczenie poszczególnych części. Oprócz tego można zobaczyć dwie zachowane do naszych czasów komnaty oraz cenne znaleziska z badań archeologicznych prowadzonych na terenie obiektu. Turyści szczególnie doceniają nie tylko zasoby o charakterze muzealnym, lecz przede wszystkim niezwykle atrakcyjne i malownicze położenie zamku. Z jego terenu roztaczają się bowiem przepiękne widoki na cały Zalew Czorsztyński oraz okolice, które zdecydowanie zasługują na więcej niż jedno pamiątkowe zdjęcie.