Zamieszanie wokół Notre Dame. Francuzi podzieleni

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o słynnej katedrze Notre Dame, a dokładnie o propozycji wprowadzenia opłat dla turystów, chcących zwiedzić to miejsce. Kościół stanowczo sprzeciwia się opinii ministerstwa.

Wielu nie może się doczekać zakończenia odbudowy Notre Dame
Wielu nie może się doczekać zakończenia odbudowy Notre Dame
Źródło zdjęć: © Getty Images | Eirik Johan Solheim LRPS
oprac. NGU

25.10.2024 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czwartek 25 października br. informowaliśmy o pomyśle francuskiej minister kultury, Rachidy Dati. Zaproponowała ona wprowadzenie opłaty w wysokości pięciu euro (ok. 22 zł) za wstęp do słynnej katedry Notre Dame po jej ponownym otwarciu. Jak dodała, w ten sposób można byłoby pozyskać aż 75 mln euro (ok. 325 mln zł) rocznie, które byłyby przeznaczone na ochronę zabytków religijnych. Pomysł ten nie spodobał się francuskim duchownym.

Stanowcze zdanie duchownych

Władze kościelne w Paryżu sprzeciwiły się propozycji, by wstęp do katedry Notre Dame był płatny. Zasada, że wstęp do świątyń jest we Francji bezpłatny, wynika z zapisów ustawy o rozdziale Kościoła od państwa z 1905 r., jak i z podstawowej misji świątyń "przyjmowania w sposób bezwarunkowy, siłą rzeczy - bezpłatnie, każdego: niezależnie od jego religii i przekonań, opinii i środków finansowych" - głosi oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej katedry Notre Dame.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W Notre Dame nigdy nie było rozróżnienia pomiędzy pielgrzymami i zwiedzającymi" - czytamy dalej w komunikacie. Wprowadzenie zasad, które by różnicowało te dwie grupy, skutkowałoby rozdzieleniem materialnym, które pozbawiałoby pielgrzymów i wizytujących wspólnoty między nimi, będącej istotą tego miejsca.

Co dalej z Notre Dame?

W komunikacie czytamy też, że "katedra Notre Dame nie zapomni, iż wśród tych odwiedzających, którym proponuje się dzisiaj, by wnieśli swój wkład, są także ci, którzy już zademonstrowali swoje niezachwiane przywiązanie do Notre Dame", wspierając finansowo odbudowę świątyni.

Katedra Notre Dame jest jednym z obowiązkowych obiektów na turystycznej mapie Francji
Katedra Notre Dame jest jednym z obowiązkowych obiektów na turystycznej mapie Francji© Adobe Stock | Delphine Poggianti

Katedra Notre Dame, zniszczona przez pożar w 2019 r., ma zostać otwarta na początku grudnia po trwającej pięć lat odbudowie. Według prognoz będzie w stanie przyjąć rocznie około 14 mln zwiedzających.

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżyfrancjanotre dame
Komentarze (2)