Trwa ładowanie...
ycipk-4erlod

Zatrważająca liczba utonięć. I to jeszcze przed sezonem wakacyjnym

Jest czerwiec, a w wyniku utonięcia od początku miesiącu zmarło już 27 osób. To przerażająca wysoka liczba, zaważywszy na fakt, że nawet nie rozpoczęły się jeszcze wakacje. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku, gdy udajemy się nad wodę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie ignorujmy ostrzeżeń, wybierajmy bezpieczne miejsca do kąpieli i nie przeceniajmy swoich możliwości
Nie ignorujmy ostrzeżeń, wybierajmy bezpieczne miejsca do kąpieli i nie przeceniajmy swoich możliwości (Shutterstock.com)
ycipk-4erlod

W ubiegły weekend utopiło się 8 osób. 7 w sobotę i jedna w niedzielę. Tym samym bilans ofiar pochłoniętych przez wodny żywioł w czerwcu dobił do liczby 27. Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa apeluje o świadome i rozsądne postępowanie.

- Pamiętajmy o tym, żeby kąpać się w miejscach bezpiecznych, takich, które znamy i wiemy, że zagrożenie jest tam mniejsze. Pamiętajmy o tym, że jeżeli nie ma ratownika, to szczególnie wtedy trzeba uważać, zarówno na swoje bezpieczeństwo, jak i innych, którzy są pod naszą opieką – mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" Anna Adamkiewicz.

ycipk-4erlod

Od początku kwietnia utopiło się już łącznie ponad 80 osób. Liczba kolejnych ofiar rośnie w zatrważającym tempie, dlatego RCB alarmuje i prosi o bezpieczne zachowanie. Szacujmy swoje umiejętności – nie odpływajmy zbyt daleko, kąpmy się w miejscach strzeżonych, a przede wszystkim nigdy nie pływajmy po alkoholu. Pilnujmy dzieci i pozwalajmy im korzystać z kąpielisk jedynie pod naszym nadzorem.

Z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że od kwietnia do sierpnia zeszłego roku utonęło 358 osób, a tylko w okresie wakacyjnym – aż 188. Większość ofiar to mężczyźni. Stanowią oni aż 89 proc. przypadków śmiertelnych. Życie tracą przede wszystkim ci w wieku 19-49 lat. Drudzy w tej fatalnej statystyce są mężczyźni powyżej 60. roku życia.

Wbrew pozorom najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem (14 ofiar - 8 proc.). Najczęściej ludzie tracili życie nad jeziorem, aż 57 osób (31 proc.) oraz w stawach – 44 osoby (24 proc.) i rzekach 43 osoby (23 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak uchronić się przed utonięciem?

ycipk-4erlod
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4erlod

ycipk-4erlod
ycipk-4erlod