Zima w pełni. TOPR ostrzega przed zagrożeniem lawinowym
Niemalże wszystkie szlaki w Tatrach są już zasypane białym puchem. To oczywiście wielka radość dla fanów zimowego szaleństwa, ale należy również pamiętać o bezpieczeństwie, bowiem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wprowadziło już pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
W ostatnich dniach media społecznościowe zostały zalane falą zdjęć wykonywanych już w zimowej scenerii. Nic dziwnego, bowiem w górach panują typowo zimowe warunki. W weekend odnotowano bardzo niskie temperatury - w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich, Kasprowego Wierchu czy Rysów za dnia termometry wskazują nawet -10 st. C. Nocą jest jeszcze mroźniej - na szczytach nawet do -15 st. C - a należy pamiętać, że ciemno robi się już po godzinie 16:00.
Lawinowa jedynka w Tatrach
W Tatrach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Choć jest to najniższy ze wszystkich stopni, nie należy go bagatelizować, o czym przypominają pracownicy TOPR-u. "Pokrywa śnieżna jest dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy w komunikacie TOPR. Lawinowa jedynka w Tatrach obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
- Szlaki są przysypane śniegiem, miejscami oblodzone. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości - apelują przyrodnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, cytowani przez Wyborczą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Podróżują w nietypowy sposób. "To nie jest dla każdego"
Skala zagrożenia lawinowego
W polskich górach obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego. Jedynka oznacza niskie zagrożenie lawinowe, dwójka - umiarkowane, trójka - znaczne, czwórka - wysokie, a ostatni poziom - piątka - bardzo wysokie zagrożenie lawinowe.
Warunki pogodowe są systematycznie kontrolowane, a przed wyjściem w wyższe partie Tatr warto sprawdzić panujące ostrzeżenia. Można je monitorować np. na stronie lawiny.topr.pl, gdzie codziennie aktualizowane są informacje dotyczące zagrożenia. Oprócz wskazania poziomu przeczytać można komentarz TOPR oraz sprawdzić wysokość, od której obowiązuje dane zagrożenie.
Źródło: wyborcza.pl/TPN/lawiny.topr