Zmiany na Zamku Pieskowa Skała. Turyści będą zadowoleni
Zamek Pieskowa Skała, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu, przeszedł właśnie kolejny etap prac modernizacyjnych. Otwarto także wystawę stałą "Kultura staropolska". To świetne wieści dla turystów.
W czwartek 29 czerwca zakończył się kolejny etap prac modernizacyjnych Zamku Pieskowa Skała.
Modernizacja zamku Pieskowa Skała
Jak podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej, jest to szczególny dzień dla zabytku, ponieważ ten etap modernizacji jest zakończeniem projektu realizowanego w ramach Programu Kultura Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Jak donosi PAP, wartość wszystkich zrealizowanych prac wyniosła łącznie ponad 18,4 mln złotych.
Prace były kontynuacją poprzedniego projektu, który realizowany był w latach 2014-2016.
W ramach remontu odrestaurowano nawierzchnie dziedzińców zamkowych oraz część pomieszczeń na parterze skrzydła południowego, gdzie mieści się wystawa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ola pracuje na luksusowych jachtach. "Żyjemy w nierealnym świecie"
Wystawa stała na zamku
Wystawa, którą można już oglądać w skrzydle południowym prezentuje gościom różne pamiątki historyczne i zabytki, które ukazują "bogactwo tradycji szlacheckiej w kulturze staropolskiej".
W ramach wystawy goście mogą podziwiać zbiory malarstwa, złotnictwa, rzemiosła artystycznego oraz militariów. Ciekawą częścią wystawy jest galeria, w której można zobaczyć portrety rodziny Sapiehów, a także cynowe sarkofagi Sieniawskich z XVII wieku z plastycznymi figurami zmarłych rycerzy.
Odkryto pochodzenie słynnego ołtarza w kaplicy zamkowej
Środki finansowe z projektu zostały przeznaczone także na konserwację krypty i kaplicy św. Michała Archanioła. Przyjrzano się także bliżej siedemnastowiecznemu ołtarzowi, znajdującemu się w kaplicy zamkowej.
Ciekawym "efektem ubocznym" projektu jest właśnie odkrycie jego pochodzenia. Jak powiedział Hubert Piątkowski, dzięki badaniom udało się określić autorstwo ołtarza, a także prześledzić jego drogę na Zamek Pieskowa Skała.
Jak się okazało, ołtarz pochodzi z Krosnowic w woj. dolnośląskim.