Trwa ładowanie...

Zmiany na Zamku Pieskowa Skała. Turyści będą zadowoleni

Zamek Pieskowa Skała, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu, przeszedł właśnie kolejny etap prac modernizacyjnych. Otwarto także wystawę stałą "Kultura staropolska". To świetne wieści dla turystów.

Od czwartku na zamku Pieskowa Skała można oglądać wystawę "Kultura staropolska"Od czwartku na zamku Pieskowa Skała można oglądać wystawę "Kultura staropolska"Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d1xx099
d1xx099

W czwartek 29 czerwca zakończył się kolejny etap prac modernizacyjnych Zamku Pieskowa Skała.

Modernizacja zamku Pieskowa Skała

Jak podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej, jest to szczególny dzień dla zabytku, ponieważ ten etap modernizacji jest zakończeniem projektu realizowanego w ramach Programu Kultura Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Jak donosi PAP, wartość wszystkich zrealizowanych prac wyniosła łącznie ponad 18,4 mln złotych.

Prace były kontynuacją poprzedniego projektu, który realizowany był w latach 2014-2016.

W ramach remontu odrestaurowano nawierzchnie dziedzińców zamkowych oraz część pomieszczeń na parterze skrzydła południowego, gdzie mieści się wystawa.

d1xx099

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Ola pracuje na luksusowych jachtach. "Żyjemy w nierealnym świecie"

Wystawa stała na zamku

Wystawa, którą można już oglądać w skrzydle południowym prezentuje gościom różne pamiątki historyczne i zabytki, które ukazują "bogactwo tradycji szlacheckiej w kulturze staropolskiej".

W ramach wystawy goście mogą podziwiać zbiory malarstwa, złotnictwa, rzemiosła artystycznego oraz militariów. Ciekawą częścią wystawy jest galeria, w której można zobaczyć portrety rodziny Sapiehów, a także cynowe sarkofagi Sieniawskich z XVII wieku z plastycznymi figurami zmarłych rycerzy.

d1xx099

Odkryto pochodzenie słynnego ołtarza w kaplicy zamkowej

Środki finansowe z projektu zostały przeznaczone także na konserwację krypty i kaplicy św. Michała Archanioła. Przyjrzano się także bliżej siedemnastowiecznemu ołtarzowi, znajdującemu się w kaplicy zamkowej.

Ciekawym "efektem ubocznym" projektu jest właśnie odkrycie jego pochodzenia. Jak powiedział Hubert Piątkowski, dzięki badaniom udało się określić autorstwo ołtarza, a także prześledzić jego drogę na Zamek Pieskowa Skała.

Jak się okazało, ołtarz pochodzi z Krosnowic w woj. dolnośląskim.

d1xx099
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xx099
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xx099

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj