Trwa ładowanie...

Zniknął pomnik pod Petersburgiem. Lokalne władze twierdzą, że "nie wiedzą", co się z nim stało

Jak informuje Radio Swoboda w Prioziorsku zniknął pomnik upamiętniający żołnierzy fińskich, którzy zginęli w czasie wojny sowiecko-fińskiej i II wojny światowej. To kolejne upamiętnienie, które najwyraźniej zostało usunięte przez władze na fali ochłodzenia relacji z Zachodem.

Pomnik został postawiony w 2019 r.Pomnik został postawiony w 2019 r.Źródło: Twitter
dlgr3j3
dlgr3j3

Z miejscowości Prioziorsk pod Petersburgiem zniknął pomnik - kamienna tablica z krzyżem i nazwiskami poległych żołnierzy fińskich, którzy zginęli w czasie wojny sowiecko-fińskiej i II wojny światowej. Chodzi o pomnik, powstały w miejscu pochówku 130 żołnierzy fińskich, który został odsłonięty w czerwcu 2019 roku, na podstawie porozumienia między Rosją a Finlandią. Sfinansowany został m.in. przez fińskie Ministerstwo Kultury.

Pomnik pod Petersburgiem

"Na fali bezprecedensowego ochłodzenia relacji Moskwy z Zachodem po tym, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, lokalne władze w rosyjskich regionach usuwają pomniki zabitych w niewoli i represjonowanych wojskowych innych narodowości, w tym polskich, węgierskich i czechosłowackich" - podaje Radio Swoboda.

Jak powiadomił portal Fontanka, lokalne władze utrzymują, że "nie wiedzą", co się stało z tabliczką, która zniknęła z cokołu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tatry po sezonie. Dominują trzy grupy turystów

dlgr3j3

Zarys historii

Jak przypomina Radio Swoboda, Prioziorsk przed agresją ZSRR, tzw. wojną zimową, która miała miejsce w latach 1939-1940, znajdował się na terytorium Finlandii i nazywał się Käkisalmi/Kexholm (nazwy fińska i szwedzka). Został odzyskany przez Finów w 1941 r., lecz w 1944 r. ponownie zajęła go Armia Czerwona. Od 1948 r. nosi nazwę Prioziorsk.

Warto podkreślić, że w lipcu br. poinformowano o tym, że z położonego w pobliżu Petersburga cmentarza ofiar stalinowskich represji, zwanego Lewaszowskim Pustkowiem, zniknął krzyż upamiętniający pomordowanych tam Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj