Trwa ładowanie...

Zorza polarna w Polsce. "Trzeba być ekstremalnie czujnym"

W najbliższy weekend - a właściwie w nocy z 30 na 31 października - będzie szansa zobaczyć nad Polską zorzę polarną. "Zorza może być trudna lub niemożliwa do zobaczenia gołym okiem dla niedoświadczonego obserwatora, ale prawie na pewno uchwyci się na zdjęciach" - pisze na Facebooku Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Zorzę polarną będzie szansa zobaczyć już w najbliższy weekend Zorzę polarną będzie szansa zobaczyć już w najbliższy weekend Źródło: Adobe, fot: ©Ihatove_inc - stock.adobe.com
d14m2cd
d14m2cd

Szansa na dostrzeżenie słabej zorzy polarnej nad Polską ma pojawić się już 30 października. A to wszystko dzięki temu, że aktywny rejon na Słońcu wygenerował serią silnych rozbłysków.

Jak informuje w mediach społecznościowych autor bloga "Z głową w gwiazdach", na powierzchni Słońca udało się dostrzec prawdziwą falę tsunami plazmy, która rozchodziła się z prędkością ponad 700 km/s.

Zorza polarna nad Polską? Najlepiej zobaczymy ją na zdjęciach

"Duża ilość wysokoenergetycznych cząstek pędzi w stronę Ziemi i dotrze do naszej planety najpewniej późnym popołudniem 30 października. To prawie na pewno będzie skutkowało silnymi zorzami polarnymi na dużych szerokościach geograficznych i... chwilowymi, słabymi zorzami polarnymi na umiarkowanych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce!" - czytamy w opublikowanym poście.

Autor bloga zaznacza, że zorza może być trudna lub niemożliwa do zobaczenia gołym okiem dla niedoświadczonej osoby. Twierdzi jednak, że niemal na pewno uda się uchwycić ją na zdjęciach.

d14m2cd

Zjawisko nie będzie widoczne nad Polską cały czas. Pojawi się u nas tylko wtedy, gdy nad Skandynawią osiągnie wartość Kp na poziomie 7-8. "Takie incydenty trwają od kilku do kilkunastu minut i nie sposób ich dokładnie przewidzieć. Trzeba być ekstremalnie czujnym" - uczula Wójcicki.

Kiedy najlepiej wypatrywać zorzy polarnej nad Polską?

Jak czytamy w opublikowanym poście, najlepiej jest zacząć obserwację od ok. godz. 19:00 i wypatrywać zorzy polarnej do ok. 1:00-2:00 w nocy.

Zorza polarna pojawi się nisko nad horyzontem. Najprawdopodobniej dostrzec będzie można jej górne warstwy, na wysokości ok. 200-250 km. Dominuje tam zjonizowany azot, który przybiera kolory czerwieni i purpury.

Jesienne obserwacje zorzy polarnej. Ekspert podpowiada, gdzie i kiedy można je zobaczyć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14m2cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14m2cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj