TPN bada skutki wielkiego obrywu skalnego. "Są zjawiskiem naturalnym"
Służby terenowe i monitoringowe Tatrzańskiego Parku Narodowego wyruszyły na miejsce, w którym kilka dni wcześniej (22 października) przeszła kamienna lawina. Służby sprawdzają rozległość oraz ewentualne uszkodzenia, których mogły dokonać obrywy skalne.
25.10.2021 11:39
W piątek 22 października w Tatrach przeszła kamienna lawina. Oberwała się skała ze ścian Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego i runęła w kierunku Przełęczy pod Chłopkiem. Po drodze wywołała lawinę głazów, ale jak twierdzi TPN, nie było to czymś niezwykłym.
Obrywy to naturalne zjawisko, ale trzeba uważać
Obrywy są naturalnym procesem występującym w przyrodzie. Często przyjmują formę lawiny kamiennej i stanowią duże zagrożenie dla infrastruktury oraz ludzi - nie tylko tych, wędrują w górach, a także dla przemierzających samochodem trasy w okolicach gór.
"Obrywy skalne są zjawiskiem naturalnym, powszechnie występującym w górach typu alpejskiego. Ich przyczyny są zróżnicowane. Najczęściej na wystąpienie obrywu składa się kilka czynników, jak na przykład lokalna geologia, tektonika czy warunki atmosferyczne" - wyjaśniła Paulina Kołodziejska z TPN.
Poprzedni wielki obryw w Tatrach
Takie obrywy zdarzają się w Polskich górach co jakiś czas. Poprzedni tak wielki zniszczył fragment szlaku między Świnicą a Przełęczą Zawrat. Zdarzenie miało miejsce w maju 2018 roku w rejonie Niebieskiej Turni.
Źródło: PAP / Wikipedia