Zorza polarna - zobaczysz ją tylko do 21 marca
To już ostatnie dni, kiedy mamy możliwość obejrzeć zorzę polarną w północnej części naszego kontynentu. Wśród miejsc w Europie, w których najłatwiej jest ją uchwycić , wymienia się Laponię, Islandię oraz okolice rosyjskiego Murmańska. Można ją oglądać na od listopada do marca.
To już ostatni dzień, kiedy mamy możliwość obejrzeć zorzę polarną w północnej części naszego kontynentu. Wśród miejsc w Europie, w których najłatwiej jest ją uchwycić, wymienia się Laponię, Islandię oraz okolice rosyjskiego Murmańska. Można ją oglądać na od listopada do marca.
Idealne dla niej warunki panują, gdy mróz jest naprawdę duży, nie ma wilgoci w powietrzu i niebo jest bezchmurne. Wówczas między północą a 3 w nocy jest szansa, że zacznie swój piękny kolorowy taniec po nieboskłonie. Czym jest zorza i skąd się bierze? To niezwykłe zjawisko fizyczne powstaje dzięki Słońcu. To ono podczas wielkich wybuchów wyrzuca w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości cząstek elementarnych. A te, zbliżając się do Ziemi, zderzają się z górną warstwą atmosfery wokół bieguna. Uwolniona wówczas energia to właśnie zorza polarna.
W Europie szczególnie dwa kraje mogą się pochwalić tym, że zorzę polarną można zobaczyć właściwie na całym ich terytorium – to Norwegia i Islandia. W obu krainach można obserwować tę samą zorzę, lecz pod innym kątem. Norwegowie, chcąc skrócić turystom czas oczekiwania na to niezwykłe zjawisko, wymyślili szereg atrakcji towarzyszących. Zdarza się, Reykjaviku wiedząc, że nocą można się spodziewać wystąpienia zorzy, ogłaszają, że w określonych godzinach światła uliczne zostaną wyłączone, by mieszkańcy mogli w pełni podziwiać tańczące po niebie zjawisko.