7 nowych cudów świata - niesamowite panoramy 360°
Tadż Mahal, Indie
7 nowych cudów świata zostało wyłonionych w głosowaniu internetowym i telefonicznym z udziałem ponad 100 milionów osób ze wszystkich kontynentów. To prawdziwe perły naszej planety, które bez wątpienia powinno zobaczyć się choć raz w życiu. Niestety - tłumy, które do nich ściągają mogą skutecznie popsuć magię tych zakątków. Dlatego dziś zapraszamy was w jedyną w swoim rodzaju podróż do 7 nowych cudów świata z zupełnie innej, niezatłoczonej perspektywy. Zobaczcie zapierające dech w piersiach panoramy 360°!
*7 nowych cudów świata zostało wyłonionych w głosowaniu internetowym i telefonicznym z udziałem ponad 100 milionów osób ze wszystkich kontynentów. To prawdziwe perły naszej planety, które bez wątpienia powinno zobaczyć się choć raz w życiu. Niestety - tłumy, które do nich ściągają mogą skutecznie popsuć magię tych zakątków. Dlatego dziś zapraszamy was w jedyną w swoim rodzaju podróż do 7 nowych cudów świata z zupełnie innej, niezatłoczonej perspektywy. Zobaczcie zapierające dech w piersiach panoramy 360°! * *Tadż Mahal * to monumentalne mauzoleum, nazywane Świątynią Miłości. Najbardziej znany zabytek w Indiach powstał w 1650 roku na rozkaz Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów dla upamiętnienia jego drugiej, ukochanej żony, która umarła przy porodzie. To prawdziwa architektoniczna perełka - wszystko zostało tu wykonane z najwyższą dbałością i perfekcją. Turystów zachwycają m.in. przepiękne zdobienia wykonane techniką "pietra dura", misterne rzeźbione motywy kwiatowe, inkrustowane kamieniami
półszlachetnymi, takimi jak agat, malachit, jaspis, turkus czy tygrysie oko. Znaczną część wnętrz budynku pokrywają płaskorzeźby o przeważających motywach kwiatowych, bowiem w epoce dynastii Wielkich Mogołów kwiaty symbolizowały raj na ziemi. Legenda głosi, że Szach Dżahan kazał obciąć palce głównemu architektowi (Uhmad Ahmad Lahori z Persji) i jego pomocnikom, by nie stworzyli dzieła dorównującego mauzoleum.
Zobacz każdy szczegół mauzoleum Tadż Mahal na niesamowitej panoramie 360°:
pw/at