Trwa ładowanie...

Bon turystyczny 1000 plus. Komu przysługuje i czy będzie można go odstąpić?

Rząd pracuje nad programem, który ma na celu wsparcie polskiej branży turystycznej. Wciąż wiele kwestii jest niejasnych, a jedne z najczęściej zadawanych pytań dotyczą tego, czy bon turystyczny 1000 plus będzie można odstąpić innej osobie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dodatek w wysokości 1000 zł będzie przyznawany tylko na wycieczki krajowe
Dodatek w wysokości 1000 zł będzie przyznawany tylko na wycieczki krajowe (Getty Images)

Polska branża turystyczna ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego rząd, chcąc ją zaktywizować, tworzy specjalny program o nazwie "Bon turystyczny 1000+". Ma on zachęcić większą liczbę Polaków do spędzenia urlopu w kraju. Ministerstwo Rozwoju przekazało, że bon mógłby wejść w życie jeszcze w tym roku, co oznacza, że nasi rodacy otrzymaliby 1000 zł na wakacje nawet w ciągu kilku nadchodzących miesięcy.

Bon 1000 plus – komu będzie przysługiwać?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniła w rozmowie z WP, że bon powędruje do pracowników zarabiających mniej niż przeciętne wynagrodzenie – jest to 5,3 tys. zł brutto w I kwartale 2020 r. W 90 proc. pieniądze będą pochodzić z budżetu państwa, natomiast 100 zł dobrowolnie przekaże pracodawca (w kolejnych latach ma wzrastać udział w projekcie pracodawców). Warto mieć na uwadze, że w sytuacji gdy firma, w której jesteśmy zatrudnieni, nie będzie mogła lub chciała dołożyć się do bonu, pracownik nie otrzyma go wcale.

Slot

Według informacji przekazanych przez resort, pieniądze nie byłyby wpłacane na konto beneficjanta, a przekazywane mu w formie karty przedpłaconej. Środki można by było przeznaczyć na pakiety turystyczne, które musiałyby obejmować noclegi. Niestety, ze specjalnego bonusu nie skorzystają samozatrudnieni oraz pracujący na podstawie umowy o dzieło i umowy zlecenie. Pakiet obejmuje wyłącznie osoby posiadające umowę o pracę.

Bon 1000 plus – czy można go oddać innej osobie?

Projekt zakłada, że pieniądze będą do wykorzystania nie tylko na własny wyjazd. Jak wyjaśnił wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, w sytuacji, gdy ktoś nie będzie chciał/mógł skorzystać z bonu, będzie możliwość odstąpienia go innej osobie. Jednak mowa tutaj o rodzinie – dzieciach czy współmałżonku. Bonu nie będzie można odsprzedać komuś obcemu, niespokrewnionemu czy wystawić na aukcji internetowej.

Slot

Rząd nie podał jeszcze do informacji publicznej, kiedy dokładnie bon będzie dostępny. Jednak trwają intensywne prace nad jego wprowadzeniem, aby można było z niego skorzystać już w czasie wakacji letnich. Czy uda się zdążyć na czas? To się okaże prawdopodobnie na początku czerwca. Projekt ma być zarządzany przez Polską Organizację Turystyczną, która ma docelowo stworzyć osobną stronę internetową, na której osoby zainteresowane uzyskają więcej informacji na temat nowego programu 1000+.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, POT, Money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot