Trwa ładowanie...

Bułgaria to nie tylko plaże. Poznaj jej skalne cuda przyrody

Bułgaria kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałymi piaszczystymi plażami wybrzeża Morza Czarnego. Piękna pogoda przyciąga do tutejszych kurortów co roku setki tysięcy turystów. Kuszą ich też najcenniejsze zabytki architektury jak Nessebar, Płowdiw czy przepiękne prawosławne monastery, a także barwna wielowiekowa historia kraju. Podróżując po Bułgarii warto jednak zwrócić też uwagę na wyjątkowe miejsca stworzone przez naturę. A tych nie brakuje.

Bułgaria to nie tylko plaże. Poznaj jej skalne cuda przyrodyŹródło: Shutterstock.com
dymu82n
dymu82n

Zanim wyruszymy w poszukiwaniu cudów natury w głąb lądu, warto zobaczyć Przylądek Kaliakra. Wysunięty na 2 km w morze wąski cypel ma pionowe ściany o wysokości 70 m. Już w IV w p.n.e. utworzono tu pierwszą fortecę, rozbudowaną potem średniowieczu, a obecnie na cyplu wciąż funkcjonuje jednostka wojskowa. Mimo to nadal możemy przejść przez kamienną bramę, aby podziwiać malownicze widoki z urwiska. W skalnych ścianach o rdzawym kolorze znajdują się liczne groty i jaskinie, a w podnóże klifu uderzają morskie fale, wśród których turyści wypatrują pojawiających się tu delfinów. Częstymi widokiem nad głowami są ptaki – kormorany i inne gatunki, których wiosenne i jesienne szlaki migracyjne przebiegają właśnie tędy.

Do najsłynniejszych tworów natury w Bułgarii należą Cudowne Mosty. Znajdują się w Rodopach, w dolinie rzeki Erkjuprii. Płynąca woda wyrzeźbiła w tutejszych marmurowych skałach niesamowite formacje - dwa potężne okna. Nad nimi rozpościerają się naturalne, wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne mosty: Wielki Most o długości prawie 100 m i Mały Most, "zaledwie" 60-metrowy. W dole rzeki znajduje się jeszcze trzeci most, a w zasadzie miejsce, gdzie woda wpływa pod ziemię, aby wypłynąć znów na powierzchnię po 3 km. To doskonały przykład rzeźby krasowej, czyli takiej gdzie wapienne skały rozpuszczane są przez wodę. Okolicę porastają bujne lasy świerkowe, tworząc niesamowitą scenerię idealną do kontemplacji wspaniałej przyrody.

Melnik, najmniejsze miasto Bułgarii, otoczony jest również wyjątkową atrakcją geologiczną - Piramidami Melnickimi. To wyerodowane piaskowcowe skały rozpościerające się na płaskowyżu u stóp gór Piryn. Ich majestatyczne urwiska, iglice i niemalże pionowe ściany bieleją nad miastem i okolicznymi wioskami. Będąc w okolicy warto też udać się do leżącego nieopodal średniowiecznego prawosławnego Monasteru Rożeńskiego. Zabytek jest zachowany w doskonałym stanie, a w jego wnętrzu podziwiać można piękne freski. Koniecznie skosztować trzeba też tutejszego wina, z którego słynie region Melnika.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Inne niesamowite formy skalne, o żółtoczerwonej barwie i historii sięgającej 230 milionów lat, znajdują się w okolicy miasta Bełogradczik w górach Stara Płanina. Ciągną one się na przestrzeni 50 km kw., a niektóre z ostańców dochodzą do 200 m wysokości, tworząc prawdziwe skalne miasto. Pełne jest ono fantazyjnych kształtów, z którymi wiążą się lokalne legendy chętnie opowiadane przez przewodników. Naturalne ukształtowanie terenu o obronnym charakterze posłużyło też do zbudowania tutaj słynnej twierdzy Kaleto. Jej początki sięgają jeszcze czasów rzymskich. Położona wśród potężnych skalnych słupów forteca była wielokrotnie przebudowywana i służyła jeszcze do XIX wieku. Obecnie jest jedną z największych atrakcji Bułgarii.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dwadzieścia kilometrów od Bełogradczika, nieopodal miasteczka Rabisza, znajduje się jedna z największych jaskiń w kraju. To Jaskinia Magura, w której sieć korytarzy ma 2,5 km długości. Odkryto w niej wyjątkowe malowidła ścienne stworzone 10 tys. lat temu. Do najciekawszych z nich należą przedstawiające taniec płodności, polowanie, a także kalendarz słoneczny. Oprócz prehistorycznych malowideł w jaskini podziwiać można niesamowite formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity i draperie. Zjawiskowe skały Bełogradczika wraz z Jaskinią Magura w 1984 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2009 roku nominowane do plebiscytu nowych 7 cudów świata.

dymu82n

W Bułgarii znajdziemy też wiele innych miejsc idealnych dla miłośników wędrówek podziemnymi korytarzami. Ogromne wrażenie robi jaskinia Devetaska – z potężnymi halami o powierzchni dochodzącej do ponad 2 tys. m2. Niegdyś wykorzystywano je jako magazyny – przechowywano tu zapasy żywności, paliwo, broń... W stropach jaskini znajdują się wielkie otwory, przez które do środka wpada światło słoneczne. Inną ciekawą jaskinią jest Baczo Kiro, nazwana na cześć bułgarskiego bohatera. Jej tunele osiągają długość 3,5 km, a odnalezione tutaj artefakty datowane są aż na 46 tys. lat. Podróżując przez Bułgarię warto też zajrzeć do jaskini Prohodnej. W wysokim na 45 m sklepieniu znajdują się dwa charakterystyczne otwory zwane Oczami Boga.

Oprócz osobliwych form skalnych, wielkich jaskiń i malowniczych klifów Bułgarię warto odwiedzić również ze względu na olbrzymie możliwości turystyki górskiej. Przepiękne krajobrazy Pirynu, Riły, Rodopów i Starej Płaniny tylko czekają na wędrowców, chcących doświadczyć wspaniałej przygody.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

dymu82n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj