Chochołów. Oto jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce
Rzadko się zdarza, by gdzieś zachowało się aż tyle zabytkowych chałup, które nie wyglądają na tyle lat, ile mają. Taką podróż w czasie turyści mogą przeżyć w Chochołowie, czyli miejscowości położonej tuż u podnóża Tatr.
Chochołów to wieś położna na Skalnym Podhalu niecałe 20 kilometrów od Zakopanego, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Dominuje tam zabudowa w klasycznym góralskim stylu. Chaty są oryginalne, a najstarsze powstały jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. Z tego względu Chochołów został uznany przez UNESCO za zabytek klasy zero.
Nie brak tam jednak i bardziej współczesnych atrakcji. Bez wątpienia jedną z najsłynniejszych są baseny termalne, które na pewno wyróżniają się wśród innych podobnych miejsc na Podhalu.
Zobacz także: Rekord frekwencji w Tatrach. Niektórzy są za limitami
Chochołów to żywy skansen?
Turyści, którzy słyszeli o Chochołowie, zwykle przyjeżdżają tam, aby na własne oczy zobaczyć tradycyjne góralskie chałupy. Są kryte gontem, a drewno, które wykorzystano do ich budowy, od dziesiątków lat utrzymuje swoją jasną barwę. Dzięki temu domy wyglądają, jakby zostały wzniesione całkiem niedawno.
Jest to też zasługa gospodyń z Chochołowa, które każdej wiosny - zwykle przed Bożym Ciałem - dokładnie szorują belki. Muszą wykazać się sprytem, bo mają usunąć zanieczyszczenia z całego roku, ale pamiętając przy tym, by nie naruszyć delikatnego wypełnienia pomiędzy belkami. Efekty są naprawdę spektakularne.
Większość domów nadal jest zamieszkana. W niektórych mieszczą się instytucje kultury, np. Muzeum Powstania Chochołowskiego będące oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Zgromadzono tam eksponaty związane z wystąpieniem górali przeciwko władzom austriackim w 1846 roku. Na wystawach można obejrzeć też kolekcje etnograficzne.
Co zobaczyć w Chochołowie?
Interesującym zabytkiem Chochołowa jest neogotycki kościół św. Jacka. Strzelista, murowana świątynia powstała latach 70. XX wieku w miejscu drewnianej. Wewnątrz można podziwiać witrażowe okna oraz malowany na drewnie obraz Matki Boskiej, który zachował się jeszcze ze starego wyposażenia. Ściany zdobią też dzieła Walerego i Wojciecha Eljaszów Radzikowskich.
Wieś słynie również z ogromnego kompleksu basenów termalnych, czyli Term Chochołowskich. Znajdują się tam baseny wewnętrzne i zewnętrzne z wodami termalnymi i różnorodnymi atrakcjami, niecki dla dzieci ze zjeżdżalniami oraz strefa spa&wellness.
Baseny dostosowane są do różnych grup wiekowych oraz umiejętności pływackich gości. A to wszystko w otoczeniu magicznej scenerii Tatr. Trudno się dziwić, że ustawiają się tam długie kolejki chętnych.
"Cudowne miejsce na relaks z dziećmi" , "Rewelacja", "Najlepsze termy" - takie opinie o Termach Chochołowskich można przeczytać w sieci, m.in. w portalu Nocowanie.pl.