Trwa ładowanie...

Rekord frekwencji w Tatrach. Niektórzy są za limitami

Tatry w tym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów. W samym Tatrzańskim Parku Narodowym do końca września było ich niemal 4 mln, a dobra pogoda w kolejnych miesiącach przyciągnęła kolejnych amatorów wędrówek. Czy w przyszłości, aby chronić przyrodę, trzeba będzie wprowadzić dzienne limity?

Tatry. Tłumy nad Morskim Okiem Tatry. Tłumy nad Morskim Okiem Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
dveea4x
dveea4x

W Tatrzańskim Parku Narodowym było w tym roku ponad dwa razy więcej turystów niż na początku XXI wieku, a już wtedy mówiono o tłumach i zastanawiano się nad limitami wejść - informuje "Gazeta Wyborcza" i podkreśla, że w TPN turyści mają do dyspozycji niecałe 300 km szlaków pieszych. Jednak są w Tatrach miejsca, które zyskały taką popularność, że niemal przez cały rok jest tam tłoczno. To m.in. Morskie Oko czy Giewont.

Warto zauważyć, że w trzech kwartałach tego roku TPN zanotował więcej wejść (3 mln 965 tys.) niż kiedykolwiek przez cały rok.

- To prawda, już wiemy, że mamy rekord frekwencyjny. Ale analizując te dane, trzeba pamiętać, że to był rok bardzo specyficzny. Bo z powodu pandemii mało kto decydował się na wędrowanie po słowackiej stronie Tatr - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

dveea4x

Tatry pełne turystów. Limity mogą pomóc?

Trzeba pamiętać też o tym, że w rzeczywistości ludzi w Tatrach było jeszcze więcej. Tatrzański Park Narodowy analizuje dane na podstawie liczby sprzedanych biletów oraz okazań Karty Dużej Rodziny. Jednak np. mieszkańcy powiatu tatrzańskiego nie muszą kupować wejściówek, a też chętnie odwiedzają TPN. Co więcej, jesienią park zamyka swoje kasy terenowe we wcześniejszych godzinach, więc część turystów wchodzi na szlaki za darmo.

Lechosław Herz - krajoznawca, przyrodnik i pasjonat Tatr - uważa, że w Tatrach już dawno powinny zostać wprowadzone limity wejść. - [...] Myślę, że nie powinniśmy dłużej czekać, by odbyć poważną debatę na temat ograniczenia wejść do TPN. Może nie od razu w całe Tatry, ale na początek na te najbardziej zatłoczone szlaki - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Turyści na drodze do Morskiego Oka Adobe Stock
Turyści na drodze do Morskiego Oka Źródło: Adobe Stock, fot: Albin Marciniak

TPN nie planuje zmian

Jednak jak się okazuje, Tatrzański Park Narodowy nie ma na razie w planach wprowadzania limitów wejść. Wiele zależy od tego, czy w kolejnych latach liczby też będą rosły.

dveea4x

- Do tej pory panowaliśmy nad ruchem turystycznym. Ten rok faktycznie wyróżnia się zwiększoną frekwencją, ale moim zdaniem jest niemiarodajny, bo z powodu pandemii turyści spędzali czas głównie w Polsce. Do tego doszły zachęty do podróżowania po kraju w postaci bonu turystycznego. Trzeba poczekać, jak ten ruch turystyczny będzie się dalej kształtował. Na podstawie tak wyjątkowego okresu jak ten rok nie można wprowadzać nagłych rozwiązań. Dlatego o limitach wejść teraz nie myślimy - podsumowuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dyrektor TPN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nieodpowiedzialne zachowania turystów w górach. "Zagraża to zdrowiu i życiu"

dveea4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dveea4x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj