Co z wakacjami w Egipcie w związku z sytuacją w Izraelu? Rozdzwoniły się telefony

W Szarm el-Szejk nie brakuje turystów
W Szarm el-Szejk nie brakuje turystów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Iwona Kołczańska

15.04.2024 12:08, aktual.: 15.04.2024 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W związku z sytuacją w Izraelu w biurach podróży rozdzwoniły się telefony, a w mediach społecznościowych widać zalew pytań o wyjazdy w najbliższych tygodniach. Turyści zastanawiają się, co z innymi kierunkami w regionie, przede wszystkim z Egiptem, który jest hitem tegorocznej majówki.

Egipt to całoroczny hit Polaków, który kusi turystów niskimi cenami, szeroką ofertą all inclusive i przede wszystkim gwarantowaną pogodą. Wiosną wybierają się tam także tłumy - wśród kierunków na majówkę to absolutny numer jeden.

Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie a wycieczki do Egiptu

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził w sobotę 13 kwietnia pięciogodzinny atak na Izrael, wystrzeliwując w kierunku tego kraju drony bojowe i rakiety. Większość została zestrzelona za pomocą systemów obrony powietrznej.

Izrael graniczy na południowym zachodzie z Egiptem, więc głos w sprawie zabrał rząd kraju faraonów. "Egipska przestrzeń powietrzna i ruch lotniczy na terytorium Egiptu funkcjonują normalnie, bez zakłóceń, a wszystkie egipskie lotniska w dalszym ciągu regularnie obsługują wszystkie loty zgodnie z ich rozkładem" - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co z wycieczkami do Egiptu?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zmieniło ostrzeżeń i obostrzeń dotyczących podróży do Egiptu. Odradza wszelkie podróże na tereny mało turystyczne - do gubernatorstwa Synaju Północnego, na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem). Ponadto MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). "Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności" - czytamy na stronie ministerstwa.

W biurach podróży rozdzwoniły się telefony. Zalew pytań widać też w mediach społecznościowych. Turyści chcą wiedzieć, czy ich wycieczki się odbędą.

- Konflikt między Iranem a Izraelem nie ma obecnie żadnego wpływu na realizację wyjazdów do innych ważnych turystycznie krajów w regionie Bliskiego Wschodu. Wycieczki do Egiptu realizowane są bez zmian, ponieważ nie istnieje zagrożenie dla turystów wypoczywających w tym kraju - mówi Marzena German z Wakacje.pl. - Nawet kurorty położone na Synaju Południowym znajdują się w odległości ponad 500 km od dużych izraelskich miast, a dla Hurghady czy Marsa Alam jest to nawet ponad 1000 km - dodaje.

Marzena German zapewnia, że biura podróży mają na miejscu swoich pracowników i kontrahentów, z którymi pozostają w stałym kontakcie, podejmują więc decyzje na podstawie najbardziej aktualnych informacji. - Bezpieczeństwo klientów zawsze jest najwyższym priorytetem tak dla organizatorów, jak i dla linii lotniczych - podkreśla ekspertka.

- Wyjazdy do Egiptu z Rainbow odbywają się zgodnie z planem i bez żadnych przeszkód - potwierdza Marta Góral z biura podróży Rainbow. - Zainteresowanie Egiptem nie maleje, a nasi klienci doskonale rozumieją, że Egipt nie jest krajem objętym konfliktem i życie, jak i turystyka funkcjonują tam bez zmian - dodaje.

Informacje dla turystów przebywających w Egipcie

Co ważne, Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu prowadzi gorącą linię dla turystów przebywających w Egipcie pod numer telefonu: 19654 oraz adresem e-mail: tourism@mota.gov.eg.

Turyści przebywający w Egipcie mogą zgłaszać na gorącą linię informacje o sytuacjach nagłych, skargi oraz sugestie. Zgłoszenia mogą być kierowane w języku angielskim.

Źródło artykułu:WP Turystyka
egiptegipt wycieczkiw podróży
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także