Trwa ładowanie...

Dla wielu to najpiękniejsze miasteczko w Polsce. Jego symbol przeszedł metamorfozę

Charakterystyczna studnia na Rynku w Kazimierzu Dolnym została wyremontowana w ramach oddolnej inicjatywy mieszkańców miasteczka. Wizytówka miasta została oczyszczona, pomalowana, a także wymieniono wszystkie połamane elementy drewniane.

Kazimierz Dolny z lotu ptakaKazimierz Dolny z lotu ptakaŹródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Prusaczyk
d22ngov
d22ngov

Zgodę na prace konserwatorskie przy zabytkowej studni w Kazimierzu Dolnym wydał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Remont wizytówki Kazimierza Dolnego

- Specjalnym impregnatem w kolorze hebanu pomalowaliśmy całą studnię, zamontowaliśmy bardziej stylową abisynkę w miejsce starego kranu z nieszczęsnym kogucikiem, który nie przystaje do Kazimierza i zmieniliśmy rączkę do pompy bocznej na nową, wykonaną przez kowala z pobliskiego Wojciechowa - wyjaśnił inicjator akcji Remigiusz Jeżewski. Dodał, że wszystkie prace odbyły się zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Betonowa podstawa studni została odnowiona i pomalowana specjalistycznym impregnatem zaproponowanym przez konserwatora dzieł sztuki Stanisława Kłosowskiego, który jednocześnie był opiekunem konserwatorskim remontu.

Studnia raziła "fatalnym wyglądem"

W ocenie Jeżewskiego, remont studni była możliwy "tylko dzięki wsparciu finansowemu lokalnych przedsiębiorców, mieszkańców Kazimierza i prawdziwych miłośników miasteczka".

Studnia jest prawdziwym symbolem Kazimierza Adobe Stock
Studnia jest prawdziwym symbolem KazimierzaŹródło: Adobe Stock

- Ci, którzy czują Kazimierz wiedzieli, że ten remont jest konieczny, bo studnia swoim wcześniejszym fatalnym wyglądem nie pasowała do centrum Kazimierza, a musimy pamiętać, że jest to wizytówka tego miejsca - powiedział.

d22ngov

Remont studni trwał ponad pół roku i kosztował niemal 4 tys. zł.

Zabytkowa studnia na rynku w Kazimierzu Dolnym pochodzi z XIX wieku i jest jednym z symboli renesansowego miasteczka. Początkowo była zdrojem ulicznym, dopiero pod koniec XIX wieku zamontowano ręczną pompę abisyńską ułatwiającą pobieranie wody. W 1913 roku architekt i konserwator zabytków Jan Koszyc-Witkiewicz nadał studni obecny wygląd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj