Trwa ładowanie...

Dolina Śmierci. Nie jest już najgorętszym miejscem na Ziemi

Słynna Dolina Śmierci, położona na amerykańskiej pustyni Mojave, była uważana za najgorętsze miejsce na Ziemi. Jednak najnowsze pomiary temperatur wykazały, że na naszej planecie są jeszcze bardziej "piekielne" rejony. Gdzie się znajdują?

Dolina Śmierci, pustynia Mojave, USADolina Śmierci, pustynia Mojave, USAŹródło: Getty Images
d3m1rsh
d3m1rsh

Dotychczas na całym świecie uczono, że Dolina Śmierci, położona na kalifornijskiej pustyni Mojave w Stanach Zjednoczonych, jest najbardziej ekstremalnym miejscem na Ziemi pod względem wysokich temperatur (odnotowywano tam 60 st. C). Ale zgodnie z najnowszymi badaniami, jakie naukowcy przeprowadzili w ostatnich latach, informacja ta powinna zostać zmieniona.

Pustynia Daszt-e Lut w Iranie - rekordowo wysokie temperatury

Jak przekazuje TVN Meteo, najnowsze badania, opublikowane na łamach "Bulletin of the American Meteorological Society", dotyczące najbardziej ekstremalnych wartości temperatury na Ziemi wykazały, że najgorętszym miejscem jest irańska pustynia Daszt-e Lut w Iranie, na której zarejestrowano w ostatnich latach nawet 80,8 st. C. Co ciekawe, podobny wynik udokumentowano na pustyni Sonora w Meksyku, która wyznacza granicę między tym krajem a Stanami Zjednoczonymi.

Pustynia Daszt-e Lut w Iranie Getty Images
Pustynia Daszt-e Lut w IranieŹródło: Getty Images

Zdaniem badaczy, na zmiany związane z ekstremalnymi temperaturami i rejonami mają wpływ zmiany klimatyczne. Najgorętsze dni zarejestrowane przez satelity miały miejsce w ostatnich latach, zwłaszcza podczas La Niñy. Zjawisko to występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej.

d3m1rsh

"Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów, czyli wiatrów stałych w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu" – wyjaśnia TVN Meteo.

Kolejne badania mogą pomóc przewidzieć zmiany, jakie dotkną naszą planetę

"Chociaż zachowanie atmosfery w odpowiedzi na antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych jest dobrze zbadane, reakcja powierzchni Ziemi na różne ścieżki emisji nie jest" - piszą autorzy badania na łamach "Bulletin of the American Meteorological Society".

Naukowcy mają nadzieję, że przyszłe badania w tym kierunku mogą rzucić światło nie tylko na to, jak skrajności zmieniły się w przeszłości, ale także na to, jak prawdopodobnie wpłyną one na naszą planetę w przyszłości.

d3m1rsh

Źródło: TVN Meteo

WIDEO: Tajemnicza "Brama piekieł’". Płonie nieprzerwanie już 50 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m1rsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m1rsh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj