W PodróżyDuże utrudnienia na Zakopiance. Droga przez mękę do końca sierpnia

Duże utrudnienia na Zakopiance. Droga przez mękę do końca sierpnia

Wakacje to trudny czas dla podróżnych, udających się Zakopianką do stolicy Tatr. Mimo że przejazd tą drogą nie zawsze wiąże się ze staniem w wielogodzinnych korkach, w sierpniu należy nastawić się na duże utrudnienia. Drogowcy postanowili w szczycie sezonu ruszyć z budową węzła drogowego.

Duże utrudnienia na Zakopiance. Droga przez mękę do końca sierpnia
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Momot
Wojciech Gojke

02.08.2017 | aktual.: 02.08.2017 14:22

Kierowcy z pewnością z bólem serca przyjęli informację, że na drodze krajowej nr 47, czyli popularnej Zakopiance, do końca sierpnia będzie obowiązywać ruch wahadłowy. Są one związane z budową węzła drogowego w Poroninie koło Zakopanego.

Z racji tego, że jest to trasa ruchliwa, oblegana zarówno latem, jak i zimą, każdy termin na przeprowadzenie zaawansowanych prac będzie wiązać się z niezadowoleniem ze strony kierowców. Skarżą się, że muszą tracić pół dnia urlopu, aby dojechać do Zakopanego. Pada wiele kąśliwych uwag, że korek widać już z kosmosu.

Największe utrudnienia odczuwają mieszkańcy Poronina, Białki Tatrzańskiej i Bukowiny, którzy na co dzień muszą poruszać się tą trasą. Wiele osób przesiada się na skutery, aby nie być skazanym na codzienne stanie w długim sznurze samochodów.

Obraz
© PAP

Dlaczego właśnie w sierpniu zdecydowano się na budowę? Drogowcy mówią, że taki jest harmonogram. Ponadto argumentują, że pogoda w tym miesiącu jest najbardziej optymalna. Silne opady deszczu czy śnieg mogłyby opóźnić prace.

By ułatwić przejazd w trakcie remontu, m.in. została poszerzona droga i powstał lewoskręt w kierunku ul. Kasprowicza w Poroninie. Mimo wszystko trasa dalej się korkuje. Niewielkim pocieszeniem jest to, że w godzinach szczytu, czyli między 6:00-9:00 i 14:00-17:00, ruchem kierują policjanci.

Objazdy są w miejscach, gdzie prowadzone są roboty: można pojechać drogą krajową nr 49 od Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej i dalej drogą wojewódzką do Zakopanego lub z Nowego Targu do Czarnego Dunajca i dalej przez Kościelisko do Zakopanego. Do Czarnego Dunajca można skręcić z Zakopianki już w Chabówce zamiast w Nowym Targu.

Budowa węzła drogowego w Poroninie rozpoczęła się w połowie listopada 2016 r. i ma potrwać do końca sierpnia 2018 r. Zastąpi on dotychczasowe skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 961.

Tunel pod Zakopianką i torami kolejowymi w Poroninie to oczekiwana od wielu lat inwestycja, która ma upłynnić ruch w tym newralgicznym miejscu trasy Kraków-Zakopane. W sezonie turystycznym tworzą się tu gigantyczne korki.

Wakacje w PRL. To były czasy!

kierowcytatryzakopane
Zobacz także
Komentarze (10)