Grecja zyska na Brexicie? Słynna kolekcja rzeźb ma szansę wrócić do kraju
Niektórzy mówią, że to szantaż, inni, że okazja. Fakt jest taki, że Grecja jest bliżej niż kiedykolwiek odzyskania cennych zabytków ze zniszczonej świątyni na Akropolu. Wszystko dzięki Brexitowi.
09.08.2017 | aktual.: 09.08.2017 13:17
Wywiezione z Aten starożytne marmury można oglądać m.in.: w paryskim Luwrze, muzeach w Watykanie, Kopenhadze, Wiedniu i Monachium. Największą kolekcją dysponuje jednak Muzeum Brytyjskie w Londynie. Na parterze budynku można zobaczyć m.in.: kolumny, metopy zdobione płaskorzeźbami i rzeźby. Wystawę można zwiedzać za darmo, a chętnych nie brakuje.
Jeśli bliżej wam do Wielkiej Brytanii, niż do Grecji, to musicie się spieszyć, by zobaczyć te dzieła, bo po dwóch wiekach, zabytkowe rzeźby mają szansę wrócić do ojczyzny.
Zobacz, co Brexit oznacza dla Polaków.
Wydaje się, że nareszcie Grecja ma asa w rękawie, by postawić na swoim.
– Ostateczne porozumienie w sprawie Brexitu musi uzyskać poparcie w parlamentach narodowych krajów członkowskich UE. Żeby dostać to, czego chcą, Brytyjczycy będą potrzebowali zgody parlamentu greckiego. W ten sposób zyskamy dodatkowy atut w walce o zwrot marmurów. Po raz pierwszy mamy dyplomatyczne narzędzie w tej sprawie – powiedział greckiemu dziennikowi "Kathimerini" Aleksis Mantheakis, szef międzynarodowego komitetu zajmującego się skarbami z Partenonu. - Co ważne, brytyjska opinia publiczna nie jest przeciwna zwrotowi.
Marmury Elgina to kolekcja rzeźb i płaskorzeźb pochodzących z Partenonu. Ponad 200 lat temu zostały wywiezione z Grecji (pod okupacją turecką) na rozkaz Thomasa Bruce'a, lorda Elgina. Wymontowywano je łomami i z pomocą ładunków wybuchowych. Od tego czasu wyrywanie wartościowych elementów z zabytków po to, by je wywieźć do innego kraju, zwane jest elginizmem.
Grecja po raz pierwszy wystąpiła o zwrot marmurów w 1833 r. Przez lata oficjalnym staraniom towarzyszyły też uliczne protesty. Wszystkie te działania były jednak bezskuteczne i blokowane przez brytyjskich polityków, w tym Tony'ego Blaira.
Teraz eurodeputowany Syrizy Stelios Kuloglu twierdzi, że Brexit to idealna okazja na wznowienie starań. – Negocjatorzy muszą wziąć pod uwagę ochronę europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Rzeźby z Partenonu to jeden z najważniejszych symboli europejskiej kultury – twierdzi polityk.