Hogwart w Krakowie. Muzeum jak z Harry'ego Pottera
Na pierwszy rzut oka wygląda jak sceneria Gryffindoru, za chwilę mógłby tu wejść Harry Potter. To Collegium Maius, najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przenosi nas w magiczną atmosferę, odtwarzając zabytkowe wnętrza.
Biblioteka Libraria, jadalnia Stuba Communis, skarbiec oraz pokoje profesorskie, opowiadają historię początków uczelni i jej niezwykłych studentów. To miejsce ukrywa bogatą kolekcję skarbów, w tym astrolabium Mikołaja Kopernika, noblowski medal Wisławy Szymborskiej oraz Oscara Andrzeja Wajdy.
Magiczne miejsce
Libraria, sala dawnej biblioteki Collegium Maius wybudowanej w latach 1516-1540, otwiera się przed nami przez ozdobny gotycki portal zwany Złotą Bramą (Porta Aurea), zapraszając nas do niezwykłego świata magii i wiedzy, który skrywa w swoich zakamarkach.
Stuba Communis, zwana również Izbą Wspólną, powstała około połowy XV wieku jako jadalnia i miejsce spotkań mieszkańców Collegium Maius. To tutaj odbywały się spotkania profesorów teologii i sztuk wyzwolonych. Podczas posiłków uczeni zasiadali wokół trzech dębowych stołów ustawionych w podkowę, a najmłodszy z profesorów czytał Biblię oraz fragmenty ksiąg Ojców Kościoła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny na słynnym jarmarku. "Szaszłyk kosztuje chyba najwięcej"
Skarbiec Collegium Maius kryje najcenniejsze pamiątki związane z historią uczelni, w tym insygnia władzy rektorskiej, takie jak tzw. berło królowej Jadwigi pochodzące z około 1403 roku. W gablocie na ścianie możemy podziwiać kopie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Krakowskiego, takie jak akty Kazimierza III Wielkiego (z 12 maja 1364 r.) i Władysława Jagiełły (z 26 lipca 1400 r.), które zostały zrekonstruowane na podstawie fotografii oryginałów zniszczonych w czasie II wojny światowej.
Ponadto w skarbcu można podziwiać najnowsze nabytki muzealne, takie jak nagrody filmowe przekazane przez Andrzeja Wajdę, złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego z 2004 roku oraz Nagroda Nobla z 1996 roku, podarowana uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską.
Pokoje profesorskie
Podczas zwiedzania możemy również odkryć pokoje profesorskie. Skarbiec Mikołaja Kopernika przypomina nam o genialnym uczonym, który zapisał się w historii jako ojciec heliocentrycznej teorii wszechświata. W sali poświęconej Kopernikowi możemy zobaczyć faksymile jego słynnego dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich) oraz fotografię Ziemi z autografem Neila Armstronga, podarowaną z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.
Uniwersytet Jagielloński przenosi nas w czasy, gdy magia nauki i wiedzy była w pełnym rozkwicie. Oglądając te magiczne wnętrza Collegium Maius, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że tutaj czas zatrzymał się, aby umożliwić nam przyjrzeć się pięknu i bogactwu przeszłości.
Informacje praktyczne
Collegium Maius otwarte jest w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty. Ceny biletów to 8 zł dla dziecka i 15 zł dla osoby dorosłej.
Źródło: gazetakrakowska.pl